ایالات متحده دولت عربستان را به طور علنی تشویق می کند به روند صلح اسرائیل با امیر نشین ها بپیوندد

عربستان سعودی یکی از مهمترین کشورهای عرب در حوزه خلیج فارس و منطقه خاورمیانه می باشد که ایالات متحده همچنان به آن فشار می آورد در عادی سازی روابط با اسرائیل درنگ نکند. پس از آن که امارات و بحرین در این راه گام گذاشته اند، اکنون بسیار مهم است که عربستان سعودی، به عنوان کلید دار حرمین شریفین و مقام ویژه ای که در جهان عرب و کشورهای اسلامی دارد، وارد این مسیر شود.

منابع خبری گزارش دادند که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای سعودی خود، به طور مستقیم به او فشار آورد که عربستان در راه عادی سازی روابط با اسرائیل با سرعت بیشتری عمل کند. دولت واشنگتن این گام را برای تحکیم اتحاد علیه رژیم ایران و همچنین از میان برداشتن اختلافات منطقه ای و کمک به صلح و ثبات خاورمیانه، یک امر مهم می داند و در این راستا بیشترین کوشش خود را به کار می برد.

پمپئو گفت که دولت عربستان در تشویق امارات و بحرین در راستای عادی سازی روابط با اسرائیل، نقش ارزیدنده داشته و او صمیمانه از این تلاش سپاسگزاری می کند.

ایالات متحده، برنامه پیشبرد صلح بین اسرائیل و کشورهای عرب را “پیمان ابراهیم” نام نهاده، زیرا یهودیان و اعراب، هر دو از نسل حضرت ابراهیم هستند و ریشه مشترک دارند.

وزیر خارجه ایالات متحده، همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان بتواند رهبران فلسطینی ها را متقاعد سازد که آنها هم به سوی صلح با اسرائیل گام بردارند.

حکومت اسلامی ایران که از نقش سازنده عربستان برای پیشبرد صلح و آرامش در منطقه بسیار ناخرسند است، به یک کارزار دیپلماتیک علیه آن کشور روی آورده و در این روزها ادعا می کند که دولت ریاض به اجرای یک رشته برنامه های اتمی مشکوک پرداخته که جزئیات آن را از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان می دارد.

مقامات بین المللی هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده اند.