ایالات متحده دولت چین را بر سر خرید نفت از ایران تهدید به تحریم کرد

علیرغم پایان معافیت تحریم خرید نفت از ایران، چین کماکان بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد می‌کند

با افزایش  تنش‌ها در منطقه و رقابت‌های تجاری میان ایالات متحده و چین، دولت آمریکا پکن را به سبب ادامه واردات نفت از ایران به اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدید کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره تعهد کشورها به ادامه ی تحریم علیه ایران گفت:«در تلاشیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم. کشورهایی که متعهد به تحریم‌های آمریکا نباشند با پیامدهای آن روبه‌رو خواهند شد و این شامل چین هم می‌شود.»

وی افزود :«ما انتظار داریم تمامی کشورها به تحریم‌های آمریکا پایبند باشند ».

منابع خبری می گویند : علیرغم پایان معافیت تحریم خرید نفت از ایران، چین کماکان بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد می‌کند.

همچنین چین، ژاپن، هند، ترکیه و کره جنوبی،در زمره کشورهایی بودند که برای چندین ماه از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شده بودند. این معافیت‌ها از ابتدای ماه می گذشته پایان یافته است.

چین و برخی دیگر از کشورها پیشتر  گفته بودند که تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه رژیم  ایران را قبول ندارند و تنها خود را متعهد به تحریم‌های سازمان ملل می‌دانند. اما در این زمینه برخی از خریداران سنتی نفت حکومت ایران، از جمله هند، بر خلاف موضعگیری چین با تامین بخشی از نیازهای خود از آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.

گفتنی است  دولت چین نه تنها از حکومت ایران نفت خریداری می کند بلکه در بسیاری از موارد که بخش قابل ملاحظه‌ای از ذخایر نفت ایران، به فروش نمی رسد ، برای نگهداری به چین منتقل می شود.