ایالات متحده سیستم مالی رژیم را تحریم کرد.۱۸ بانک رژیم تحریم شد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با انتشار بیانیه ای  ۱۸ بانک ایرانی را مورد تحریم قرار داد. این اقدام در ادامه سیاست فشار حداکثری آمریکا به حکومت اسلامی است.

به گزارش واشنگتن پست،  به موجب این تحریم‌ها، کلیه دارایی‌های این بانک‌ها توقیف شده و انجام هر‌گونه معامله‌ای با ایران را برای شهروندان آمریکایی منع می‌کند.  این تحریم‌ها پس از یک دوره تدریجی چهل و پنج روزه اعمال خواهند شد.

در این گزارش آمده است که تحریم‌های جدید آمریکا بانک‌های کشاورزی، مسکن، رفاه، شهر، اقتصاد نوین، قرض‌الحسنه رسالت، حکمت ایرانیان، ایران‌زمین، تعاون منطقه‌ای اسلامی، خاورمیانه، مهر ایران، پاسارگاد، سامان، سرمایه، توسعه تعاون، گردشگری، کارآفرین و تامین سرمایه امین را هدف قرار داده است.

به گزارش واشنگتن پست به نقل از مقامات آگاه آمریکایی، با اعمال این تحریم‌ها دسترسی رژیم اسلامی به سیستم مالی جهانی قطع خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در توییتی نوشت این تحریم‌ها «حکومت  اسلامی ایران را از بودجه‌ فعالیت‌های تروریستی و باج‌گیری هسته‌ای خود که هدف شان تهدید جهان است، محروم کرد».

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در توییتی نوشت: «این تحریم‌ها رژیم و مسئولان فاسدش را که ثروت مردم ایران را صرف اهداف افراط‌گرایانه و انقلابی و ایجاد رنجی وصف‌ناپذیر در خاورمیانه و فراتر از آن کرده‌اند، هدف قرار داده است»  .

همچنین  سفارت مجازی ایالات متحده در ایران نیز با انتشار مطلبی به زبان فارسی، با اشاره به اینکه تاکنون تنها بخش کوچکی از بودجه‌ای که علی خامنه‌ای، ۸ ماه پیش برای مقابله با شیوع کورونا تعهد داده بود، به وزارت بهداشت ایران ارائه شده،  نوشت: «در حالی که وزارت بهداشت برای محافظت از مردم ایران در برابر این شیوع خواستار منابع بود، خامنه ای در عوض بودجه سپاه پاسداران را که به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه تعیین شده است، سه برابر کرده و بودجه نیروی بسیج رژیم را که هر روز برای مردم ایران ایجاد رعب و وحشت می کند، دو برابر کرد».

درحالی‌که مخالفان این تصمیم ایالات متحده هشدار داده‌اند که این تحریم‌ها مانع فروش اقلام انسان‌دوستانه، نظیر غذا و دارو، به ایران خواهد شد، وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که محدودیت‌های جدید شامل تعاملات برای تهیه محصولات کشاورزی، غذا، دارو و خدمات پزشکی نمی‌شود.

به گزارش رویترز، با وجودی‌که تحریم‌های پیشین آمریکا نیز فروش اقلام انسان‌دوستانه به ایران را معاف کرده بودند، بسیاری از بانک‌های خارجی می‌گویند برای آنها هرگونه معامله با ایران، از جمله فروش اقلام انسان‌دوستانه به این کشور، به طور کامل ممنوع است.