ایالات متحده:   شبه‌نظامیان وابسته به ایران،  عراق را به سوی خشونت فرقه‌ای می برند

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای قتل عام غیر نظامیان در منطقه بلد در استان صلاح الدین که به دست شبه نظامیان مورد حمایت ایران قتل‌عام شدند، را محکوم کرد و در این باره گفت:  «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده شبه نظامیان مورد حمایت ایران، که خارج از کنترل دولت عراق فعالیت می‌کنند، سبب برافروخته شدن آتش تنش‌های قومی و فرقه‌ای و تضعیف دموکراسی می‌شود».

کشتار غیر نظامیان در صلاح الدین یک روز پس از به آتش کشیدن دفتر حزب دمکرات کردستان عراق توسط نیروهای وابسته به تهران  در بغداد رخ داد.

همزمان وزارت خارجه ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «بغداد باید بر شبه نظامیان مورد حمایت ایران کنترل داشته باشد».

خانم اورتگاس پیشتر نیز  طی بیانیه‌ای حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران «حشدالشعبی» به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از همه طرف‌ها می‌‌خواهیم که در این مرحله حساس که عراق با یک بیماری همه‌گیری، بحران اقتصادی، و تهدید مستمر داعش دست به گریبان است، رفتار مسئولانه‌ای داشته باشند».

خانم اورتگاس در پایان افزود: «فعالیت‌های خبیثانه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران امنیت، حاکمیت و ثبات کشور عراق را تهدید می‌کند».