ایالات متحده طرح فرانسه و اروپا را برای نکوهش اسرائیل در کنار حزب الله لبنان، خنثی کرد

لحظۀ شلیک موشک ضد تانک کورنت توسط حزب الله به سوی یک جیپ نظامی که در جاده کنار مرز در حال حرکت بود

ایالات متحده اقدام کشورهای اتحادیه اروپا را برای تصویب تصمیمی در شورای امنیت، که در آن، اسرائیل و حزب الله لبنان در یک سطح مورد ملامت قرار گرفته اند، جلوگیری کرد. این قطعنامه در ارتباط با رویدادهای روز یکشنبه (پنج روز پیش) در مرز اسرائیل و لبنان بود که در جریان آن، حزب الله اعلام کرده بود که از اسرائیل انتقام خواهد گرفت و در خط مرزی به تعرض علیه اسرائیل پرداخته بود.

حزب الله گفته بود که در انتقام از پرواز دو پهپاد اسرائیلی بر فراز مواضع حزب الله در لبنان، به یک عمل تعرضی علیه اسرائیل دست خواهد زد و این تهدید را روز یک شنبه با شلیک دو فروند موشک ضد تانک از نوع کورنت Cornet به سوی یک جیپ نظامی اسرائیل عملی ساخت.

اسرائیل متقابلا مواضع حزب الله را در داخل خاک لبنان مورد حمله قرار داد. کارشناسان نظامی گفتند که هر دو طرف، با سنجیدگی و محدودیت عمل کردند و مواظب بودند که این درگیری به یک جنگ تمام عیار کشانده نشود. در یک گزارش گفته شده بود که در ساعت سوم این تابدل آتش، حزب الله به فرانسه و بریتانیا روی آورده و از آن ها تمنا کرده بود که اسرائیل را به قطع اتشبازی وادار سازند. با این همه، حزب الله آن رویداد را یک پیروزی بزرگ نامید و اعلام داشت که توانسته است خود را با ارتش نیرومند اسرائیل در یک طراز قرار دهد.

در پیش نویس قطعنامه ای که کشورهای اروپایی تهیه دیده بودند، اسرائیل و حزب الله به طور یکسان مورد نکوهش قرار گرفته بودند که ایالات متحده با آن به شدت مخالفت ورزید و مطرح ساختن آن طرح به طور نهایی منتهی شد.

کشورهای اروپایی در حالی به نکوهش اقدامات دفاعی اسرائیل دربرابر تعرض حزب الله می پردازند که برخی از آن ها این سازمان را در شمار گروه های تروریستی قرار داده و اعتراف می کنند که حزب الله یک سازمان مزدور یک کشور خارجی است که به هدف آسیب رساندن به اسرائیل برپا شده است.

تدوین کننده پیش نویس قطعنامه ای که با مخالفت شدید ایالات متحده روبرو گردید و منتفی شد، توسط دولت فرانسه تهیه شده بود. دولت پاریس به رهبری پرزیدنت ماکرون، اکنون مدتی است که سخت می کوشد ایالات متحده و حکومت ایران را به هم نزدیک کند. فرانسه، عملا در ردیف اول کشورهایی قرار گرفته که هدفشان جلوگیری از سقوط رژیم ایران است.