ایالات متحده قصد دارد سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه عراقی را گروه‌های تروریستی بنامد

ایالات متحده قصد دارد سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه عراقی را گروه‌های تروریستی بنامد

نشریۀ آمریکایی نیویورک تایمز در شمارۀ امروز خود، به نقل از منابع آگاه نوشت که وزیر امور خارجۀ آمریکا، مایک پمپئو و شماری از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه های شبه نظامی شیعه عراقی را که توسط سپاه پاسداران تشکیل شده به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند. نیویورک تایمز تصریح کرده است که آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروه ها هستند، مشمول مجازات های آمریکا خواهند شد.

در این باره مایک پمپئو روز دوشنبه هجدهم مارس در پاسخ به خبرنگار نشریۀ تایمز گفت که سرگرم بررسی موضوع و همچنین گروه های نظامی و شبه نظامی از جمله سپاه پاسداران است. او بعید ندانست که گروه های مشابه دیگری به فهرست سیاه سازمان های تروریستی اضافه شوند. نیویورک تایمز نوشته است که برغم مخالفت وزارت دفاع آمریکا، وزارت امور خارجۀ این کشور در ماه جاری یک گروه شبه نظامی عراقی را به فهرست سیاه گروه های تروریستی اضافه کرد.

گروه های شبه نظامی عراقی که توسط سپاه پاسداران تعلیم دیده یا تشکیل شده اند بعضاً از حمایت مالی دولت بغداد برخوردار هستند. هفتۀ گذشته، نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، در واکنش به سخنان وزیر امور خارجۀ آمریکا دربارۀ شبه نظامیان شیعه عراقی، گفت : “مقامات آمریکا آزادند هر تصمیمی که مایلند بگیرند، اما، ملاحظات آنان با مشاهدات ما فرق دارد.”

مقامات وزارت دفاع و سازمان اطلاعات آمریکا سیا با معرفی سپاه پاسداران و شبه نظامیان عراق به عنوان گروه های تروریستی مخالف هستند و نگرانند که چنین تصمیمی موجب واکنش شدیدی در قبال نیروهای آمریکایی مستقر در عراق شود.

دولت آمریکا، به حکومت عراق فشار می آورد که از خرید گاز ایران خودداری کرده و تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را به اجرا بگذارد. این فشارها در ماههای گذشته تنش میان بغداد و واشنگتن را افزایش داد. دولت بغداد معتقد است که توقف خرید گاز از ایران خطر وقوع شورش در عراق را افزایش می دهد.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجۀ آمریکا نوشته است که هدف سفر جاری مایک پمپئو به خاورمیانه در اصل مقابله با سپاه پاسداران و گروه های شبه نظامی شیعه تحت حمایت حکومت تهران است.

نیویورک تایمز افزوده است که تلاش های آمریکا واکنش و اعتراض مقامات بیروت را نیز برانگیخته است. زیرا، نه فقط حزب الله لبنان یک نیروی نظامی مهم در این کشور به شمار می رود، بلکه این گروه دارای کرسی هایی در مجلس است و ریاست وزارت بهداشت در حکومت ائتلافی به ریاست سعد حریری را برعهده دارد

2 دیدگاه‌

  1. دقیق ترین عنصر سیاست خارجی امریکا همینه کل سپاه را در لیست تروریستی بگذارید همشونرا . درود وبرکت بر اسرائیل درود وبرکت بر تمام اسرائیلیان در هر نقطه جهان

  2. سپاه جنایتکار بازوی مسلح رژیم جبار فاشیستی جمهوری اسلام است. درود بر ناتانیاهوی شجاع، زنده باد ارتش توانمند اسراییل. جاودان باد خاطره افسران شجاع ارتش شاهنشاهی که بدست دژخیمان ضحاک صفت عرب ناجوانمردانه کشته شدند.

Comments are closed.