ایالات متحده : ما آماده  گفتگو با ایران برای تبادل زندانیان هستیم 

جالینا پورتر،  معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری با خبرگزاری رویترز  اعلام کرد که  واشنگتن برای گفتگو با ایران بر سر موضوعات متنوعی از جمله تبادل زندانیان آماده است.

پورتر در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز که نظر او را در مورد اظهارات اخیر ظریف و موضع تهران در خصوص بازگشت هماهنگ به برجام و همچنین آمادگی ایران برای تبادل زندانیان با آمریکا جویا شده بود، گفت: «بله، البته واشنگتن همواره برای تعامل معنادار، و پیگیری یک دیپلماسی معنادار با ایران آمادگی دارد!»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد: «ما از بازگشت ایران به پای میز مذاکره استقبال می‌کنیم. این یکی از چند موضوعی است که ما تمایل داریم با طرف ایرانی در مورد آن گفتگو کنیم و برای انجام آن آمادگی داریم».

این در حالی است که «جو بایدن» رئیس جمهور کنونی ایالات متحده به رغم وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر بازگشت به برجام و علم به خروج یک جانبه و عهد شکنی آشکار آمریکا در عمل به تعهداتش، همچنان از برداشتن هر گام عملی در این مسیر خودداری کرده و در عوض، بازگشت آمریکا به برجام را مشروط به پایبندی مجدد ایران به تعهدات خود ذیل برجام می‌داند!

جارد کوشنر، مشاور عالی پیشین کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین امریکا و داماد وی که نقشی اساسی در شکل‌گیری پیمان صلح ابراهیم بین اسرائیل و کشورهای عربی داشت، در یادداشتی برای روزنامه وال استریت ژورنال در این باره نوشته است :  «زمانی که بایدن فورا پیشنهاد مذاکره با ایران را مطرح کرد، برخی نگران شدند، اما من آن را اقدام دیپلماتیک هوشمندانه‌ای دیدم. دولت بایدن ایران را به چالش کشید و بلوف آن را رو کرد و به اروپایی‌ها نشان داد که برجام مرده است و تنها یک چارچوب جدید می‌تواند به ایجاد ثبات و امنیت در خاورمیانه کمک کند».

وی در ادامه گفته است:  «به لطف سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران، اکنون آمریکا دست بالا را دارد».