ایالات متحده مذاکره با ایران را مرتبا پیشنهاد می کند، ولی از پنجشنبه تحریم های جدید برقرار می شود

در همان حال که پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو مرتبا می گویند که خواهان گفت و گو با حکومت اسلامی ایران هستند، و وزیر خارجه ایالات متحده حتی گفته است که حاضر است به تهران برود و با مقامات حکومت و مردم عادی به گفتگو بپردازد، ایالات متحده قصد دارد چهار روز دیگر (پنجشنبه) رشته تحریم های تازه ای را علیه رژیم ایران برقرار سازد. این عملیات تنبیهی، این بار کمپانی هایی را شامل می شود که در برنامه های هسته ای غیرنظامی ایران به کار مشغول هستند. ایالات متحده تا کنون این گونه همکاری ها را مورد تحریم قرار نداده بود.

مقامات آمریکایی گفتند در صورتی این تحریم های جدید برقرار نخواهد شد که سران حکومت ایران آمادگی خود را برای وارد شدن به رشته گفتگوهای جدید اعلام کنند. هدف ایالات متحده آن است که به دنبال خروج از برجام، با ایران وارد گفتگو شود تا بتوان به توافق جدیدی رسید که به موجب آن باید همه برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران متوقف گردد.

رژیم ایران این امید و انتظار دولت پرزیدنت ترامپ را مورد مسخره قرار داده و آن را باطل دانسته است. ولی این واکنش هنوز مانع آن نشده که ایالات متحده به تلاش خود ادامه دهد.

تحریم های ایالات متحده، تا کنون دو هدف را دنبال می کرد که یکی خشکاندن منابع مالی رژیم بود تا نتواند به برنامه های موشکی و اتمی ادامه دهد و به فتنه گری نظامی و سیاسی در کشورهای دیگر بپردازد و تروریسم را پرورش دهد. ولی یک هدف دیگر، قطع توانایی ها فنی حکومت ایران برای ادامه این نوع برنامه ها بوده است.

اکنون ایالات متحده برای نخستین بار می خواهد آن گروه از شرکت هایی را مورد تحریم قرار دهد که با حکومت ایران در امور بهره برداری غیر نظامی از انرژی هسته ای همکاری می کنند.