ایالات متحده می خواهد علیه فتنه گری رژیم ایران، یک ائتلاف بین المللی برپا کند

ایالات متحده به طور رسمی اعلام داشت که دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد علیه حکومت اسلامی ایران و عملیات فتنه گرانه آن در کشورهای منطقه و جهان، و همچنین سرکوب مردم در داخل کشور، یک ائتلاف جهانی به وجود آورد.

این تصمیم به طور رسمی توسط سخنگوی کاخ سفید اعلام گردید که گفت: «دولت پرزیدنت ترامپ در صدد است یه برپایی یک ائتلاف بین المللی علیه رژیم ایران، با عضویت چندین کشور جهان برپا سازد. او گفت که وزیر خارجه جدید ایالات متحده در آینده بسیار نزدیک جزئیات این طرح را اعلام خواهد کرد.

آگاهان سیاسی می گویند که دولت پرزیدنت ترامپ اکنون مدتی است که عملا چنین ائتلافی را در خاورمیانه به وجود آورده که عربستان سعودی و امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس از یک سو، و اسرائیل از سوی دیگر، دو محور اصلی آن هستند.

یکی از اقدامات کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی، اعلام تحریم علیه حزب الله لبنان است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت پرزیدنت ترامپ برای برپایی ائتلاف مورد نظر، به بیشترین تلاش دست خواهد زد. او گفت هدف آمریکا و کشورهای دیگری که به این ائتلاف بپیوندند آن است که حکومت ایران “نگاه واقع بینانه تری” نسبت به رویدادها داشته باشد.

از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، ایالات متحده به قاطعیت و صراحت، رژیم ایران را متهم می سازد که با دخالت های نظامی در یمن و سوریه و کشورهای دیگر، یکی از عوامل اصلی بی ثباتی در منطقه است.

این طرح جدید آمریکایی در حالی به اجرا گذاشته خواهد شد که کشورهای اروپای غربی به تشکیل ائتلاف دیگری دست زده اند که هدف از آن حفظ برجام و ادامه روابط دوستانه با حکومت ایران است. کشورهای غربی می‌خواهند که داد و ستد بازرگانی با حکومت ایران همچنان برقرار باشد. این کشورها همیشه از رویارویی مستقیم با حکومت ایران دوری جسته اند و حتی در زمانی که عوامل تروریستی رژیم به کشتن مخالفان حکومت دست می‌زدند، دولت های غربی نسبت به آن رفتاری ملایم در پیش گرفتند.

آگاهان می گویند: اکنون که ایالات متحده به تدریج از همکاری کشورهای غرب اروپا علیه رژیم ایران مایوس می‌شود، در صدد برپایی یک ائتلاف با عضویت کشورهای دیگر است.

آگاهان می گویند که بی تردید، حکومت اسلامگرای ترکیه نمی تواند یکی از محورهای ائتلاف علیه رژیم ایران باشد. زیرا با وجود آن که رقابت دینی و سیاسی بین دو حکومت وجود دارد، ترکیه در برخی موارد با حکومت ایران همکاری می کند و رجب طیب اردوغان و حسن روحانی چند بار در دیدارهای مشترک با پرزیدنت پوتین برای بحث درباره سوریه شرکت داشته اند.

وزارت خارجه ایالات متحده هفته پیش نشستی با شرکت حدود دویست نفر از دیپلمات های کشورهای مختلف در واشنگتن برگزار کرد که در آن سخنرانان آمریکایی، رژیم ایران را متهم ساختند که در منطقه به فتنه گری دست می زند و ثبات خاورمیانه را مختل می سازد و کشورهای مخلفت جهان باید از طریق همکاری، برای مهار کردن رژیم ایران به اقدام مشترک دست بزنند.