ایالات متحده می کوشد بین اسرائیل و لبنان بر سر گاز و مرز میانجیگری کند

 

در تلاش برای حل نزاع لبنان با اسرائیل بر سر بهره برداری از ذخایر گاز در آب های دریای مدیترانه، و همچنین اعتراض لبنان به احداث یک دیوار بلند از جانب اسرائیل در مرزهای دو کشور،  فرستاده آمریکایی به نام دیوید ساترفیلد دوباره به اسرائیل آمده است.

روزنامه عرب زبان الحیات چاپ لندن می نویسد که این فرستاده، خواست لبنان را در مورد حریم اقتصادی آن کشور در مدیترانه پذیرفته، و عملا استدلال های اسرائیل را رد کرده است. منابع آگاه اسرائیلی هنوز این خبر را تائید نکرده اند.

دیوید ساترفیلد که از جانب رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده به این ماموریت فرستاده شد، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) به اورشلیم رسید تا به گفتگوهای خود با مقامات اسرائیلی ادامه دهد. او در ظرف هفته های اخیر چندین بار بین اورشلیم و بیروت سفر کرده و تلاش می کند دیدگاه های دو کشور را به بحران نزدیک کند.

آخرین سفر فرستاده آمریکایی به اسرائیل، دو هفته پیش بود و در آن هنگام وی علاوه بر گفتگو با مقامات سیاسی اسرائیل، با چند امیر ارتش نیز درباره خط مرزی با لبنان گفتگو کرد.

وزیر دفاع لبنان روز گذشته (شنبه) گفته بود که دولت بیروت خواهان جنگ با اسرائیل نیست، ولی بر سر حفظ منافع ملی خود شدیدا پافشاری خواهد کرد.