ایالات متحده ناو هواپیمابر جدیدی را وارد خلیج فارس کرد و به سلامت از تنگه هرمز گذشت

فرمانده این ناو جنگی  و گروه های همراه آن با انتشار بیانیه ای در این باره نوشته:  این ناو از سوی دو کشتی‌ جنگی دیگر، با نام های “یو.اس‌.اس نیویورک” و “یو.اس‌.اس اوک‌هیل”، همراهی می‌شود

ارتش آمریکا اعلام کرد که یک ناوهواپیما بر جدید آن کشور همراه با تفنگداران دریایی، بدون آن که با مشکلی روبرو شود، از تنگه هرمز گذشته و وارد آب های خلیج فارس شده است. ارتش آمریکا هر چند ماه یک بار، محل ماموریت ناوهای خود را تغییر می دهد و ورود ناو جدید، یک امر عادی محسوب می شود. ناو هواپیمابر پیشین آمریکایی از ورود به خلیج فارس خودداری کرده بود و در آب های دریای عمان و دریای عرب مواظب رویدادهای خلیج فارس بود.

در گزارش امروز گفته شده است که ناو هواپیمابر، یو.اس.اس باتان، با ۲۵۰۰ تفنگدار دریایی با عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های خلیج فارس شد. این کشتی جنگی و گروه ناوهای همراه آن ، حامل دو هزار ۵۰۰ تن از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا است.

لنس لشر، فرمانده این ناو جنگی  و گروه های همراه آن با انتشار بیانیه ای در این باره نوشته:  این ناو از سوی دو کشتی‌ جنگی دیگر، با نام های “یو.اس‌.اس نیویورک” و “یو.اس‌.اس اوک‌هیل”، همراهی می‌شود.

این فرمانده ارشد امریکا در این بیانیه اعلام کرد: «عبور ما از این تنگه مهم و حضور مداوم ما، نقش مهمی در تامین آزادی کشتیرانی و حفظ امنیت و ثبات در منطقه واطمینان دادن به متحدان ایالات متحده است ».

فرانک مک کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز پیشتر  گفته بود: « به‌جهت تداوم تنش‌ها در خاورمیانه نیروهای آمریکایی کماکان در منطقه می‌مانند».

گفتنی است تاکنون  شش کشور بریتانیا، استرالیا، بحرین، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و آلبانی به ائتلاف نظامی آمریکا برای تامین آزادی کشتیرانی در آب‌های منطقه پیوسته‌اند.

کشورهای  فرانسه و هلند و دانمارک، نیز بدون پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا، یک ائتلاف اروپایی با اهدافی مشترک در منطقه تشکیل داده‌اند.

پیشتر ناو هواپیمابر “آبراهام لینکلن” در منطقه بود که حدود سه ماه پیش، به‌دنبال یک ماموریت ۱۰ ماهه، از منطقه خارج شد.

2 دیدگاه‌

  1. نیروهای سنتکام بمانند عقاب تیزپرواز وتیزبین باید نظاره گردائم تحرکات ایضایی ویا حملات تحریک آمیز جسته وگریخته سپاه پاسداران درمنطقه خلیج فارس باشد تا امنیت وصلح درمنطقه تداوم یابد وبه جنگ ختم نشود وتمامی کشورها بتوانند به تجارت آزاد ونقل وانتقالات بارازطریق دریا با امنیت کامل اقدام نمایند.

Comments are closed.