ایالات متحده نسبت به موفقیت تلاش خود برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران خوش بین است

نبرد دیپلماتیک بین ایالات متحده و حکومت ایران در مورد لغو تحریم های تسلیحاتی، داستانی است که بنا به ارزیابی شماری از کارشناسان، ممکن است چند ماه به درازا بکشد، ولی دولت واشنگتن می گوید که عجله ای در این کار ندارد و هنوز چند ماه وقت باقی مانده است.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، دوران ممنوعیت تسلیحاتی رژیم ایران شش ماه دیگر به پایان می رسد و از آن هنگام ببعد، رژیم ایران هم می تواند جنگ افزارهای جدید خریداری کند و هم اسلحه ساخت خود را به کشورهای دیگر بفروشد.

بدیهی است که دولتهای چین و روسیه، با تمدید این دوران تحریم مخالفند و با اقدام ایالات متحده مخالفت شدید می ورزند، زیرا رژیم ایران می تواند یکی از مشتریان عمده خرید جنگ افزارهای تولیدی آنان باشد.

دولت های اروپایی نیز حاضر نیستند از این اقدام دیپلماتیک ایالات متحده جانبداری کنند، ولی بعید می نماید که با آن به مخالفت جدی بپردازند.

رژیم ایران این تلاش آمریکایی را غیر قانونی و مغایر با مفاد فرجام می داند و ادعا می کند که اگر آمریکا خواهان ادامه تحریم های تسلیحاتی است، در گام نخست باید به برجام بازگردد و ادامه تحریم ها را متوقف سازد و همچنین از برقراری تحریم های تازه دست بردارد.

دولت واشنگتن می گوید که قطعنامه شورای امنیت، در خارج از توافق برجام تصویب شده و آمریکا مجبور نیست به برجام باز گردد و حق دارد بدون ارتباط با برجام، درخواست تمدید ممنوعیت تسلیحاتی رژیم ایران را درخواست کند.

ظاهرا این پرسش پیش می آید که در شرایط بسیار دشوار اقتصادی که رژیم ایران همچنان در آن قرار دارد، چگونه خواهد توانست به خرید جنگ افزارهای جدید بپردازد. ولی این استدلال از جانب آشنایان امور ایران رد می شود، زیرا آنان به تجربه می گویند که حکومت ایران از همه بودجه های رفاهی می کاهد تا بتواند نیروهای مسلح خود را قوی تر کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این تلاش آمریکایی را نامشروع و غیرقانونی خوانده، ولی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده این استدلال را رد می کند و اقدام آمریکا را در راستای قوانین بین المللی می داند.

به گفته آگاهان، آمریکاییان به موفقیت خود در این تلاش امیدوارند و از جمله می گویند که عملیات تحریک آمیز و فزاینده سپاه پاسداران، کشورهای جهان را بیش از پیش متقاعد میسازد که ادامه تسلیحات رژیم ایران، می تواند در آینده به یک تهدید جدی امنیتی و جنگی مبدل گردد.

یک دیدگاه

Comments are closed.