ایالات متحده نیز پس از اسرائیل، تزریق دوز سوم را به سالمندان و افرادی که در خطر هستند، توصیه می کند

مقامات بهداشتی ایالات متحده، بالاخره به تقلید از اسرائیل تصمیم گرفتند که به زودی، تزریق سومن دوز واکسن را به افراد سالمند و کسانی که در معرض خطر ابتلا به کورونا هستند، تجویز کنند.

اسرائیل نخستین کشور جهان بود که دریافت تزریق دوز سوم از میزان ابتلا و مرگ و میر سالمندانی که هر دو دوز را دریافت کرده اند، به صورت جدی می کاهد.

تزریق دوز سوم، از ده روز پیش در اسرائیل آغاز شد و تاکنون درصد چشمگیری از آنانی که دو دوز اول و دوم را دریافت کرده، ولی هنوز در معرض خطر هستند آن را دریافت کرده اند و در روزهای اخیر از شمار مبتلایان جدید کاسته شده، ولی همچنان در سطح بالایی قرار دارد و ممکن است دولت را نچار سازد در آستانه اعیاد یهودی که دو هفته دیگر آغاز می شود، قرنطینه عمومی اعلام کند.

نهادهای بهداشتی و درمانی اسرائیل که همه علائم و نتایج درمانی را به دقت ثبت می کنند، در ماه های اخیر به این نتیجه رسیده بودند که واکسن های موجود، هر ماه پنج درصد از کارایی خود را از دست می دهند و اگر واکسن سوم تزریق شود، مصونیت بدن را تکمیل می کند. این نتیجه گیری مهم نهادهای پزشکی اسرائیل مورد توجه کشورهای دیگری قرار گرفته که آنها هم با موج خطرناک جدید کورونا روبرو هستند و راه چاره را می جویند.

دریافت دوز سوم، به ویژه از هنگام شیوع گونۀ دلتا بسیار ضروری شده است.

نشریه پزشکی لانست پس از یک بررسی علمی اعلام کرد که از میان ۴۵۰ هزار نفر افرادی که  نخستین دوز واکسن چینی سینووکس را دریافت کرده اند، ۲۸ نفر دچار نوعی فلج  صورت شدند که البته پس از مدت کوتاهی برطرف شد. ولی همین پدیده در مورد واکسن فایزر فقط ۱۸ نفر بوده است.

پدیده نگران کننده در اسرائیل، شناسایی شمار فزاینده دانش آموزانی است که به کورونا مبتلا شده اند و این امر ایجاب می کند که همه دانش آموزان نیز به دریافت واکسن تن دهند. ولی هنوز برخی خانواده ها با این مر مخالفند و آن را برای سلامت فرزندان خود خطرناک می دانند.

قرار است مدارس اسرائیل از دو هفته دیگر بازگشایی شود. دولت از یک سو نمی خواهد و حق ندارد دریافت واکسن را بر کسی تحمیل کند و از سوی دیگر، جداسازی بین دانش آموزان واکسن زده و نزده کاری دشوار و شاید محال است.