ایالات متحده هشت نهاد را به دلیل دخالت در خرید و فروش محصولات پتروشیمی با ایران تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای  بیانیه‌ای اعلام کرد هشت نهاد را به دلیل دخالت داشتن در فروش و خریداری محصولات پتروشیمی حکومت اسلامی ایران تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه امده است که  این هشت نهاد که در ایران، چین، و سنگاپور هستند، از طریق شرکت «تریلیانس پتروکمیکال» که در ژانویه ۲۰۲۰ تحریم شده بود، دست به این معاملات زده بودند.

وزارت خزانه‌داری در این بیانیه تاکید کرده است که صنایع پتروشیمی حکومت اسلامی  ایران همچنان یکی از منابع کلیدی درآمد برای فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا نیز در این باره گفت: «ایالات متحده همچنان به هدف گرفتن هر منبع مالی که رژیم ایران برای تامین مالی گروه‌های تروریستی و سرکوب مردم ایران استفاده کند، متعهد است».

در این بیانیه  به شرکت‌هایی چون پتروشیمی مروارید و آریا ساسول مستقر در ایران،‌ شرکت بین‌رین در چین، شرکت هلدینگ انرژی ای ال اف او (ELFO)، گلوری ادونس (GLORY ADVANCED)، شرکت جین شانگ (JANE SHANG) و شرکت سیبشور (SIBSHUR) همگی مستقر در هنگ‌کنگ و شرکت پتروشیمی ژیاژنگ (JIAXIANG) در سنگاپور اشاره شده است.

شایان گفتن است که ۵ روز پیش نیز وزارت خزانه‌داری ایالات متحده شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی اصلی بخش انرژی رژیم اسلامی  ایران، از جمله وزارت نفت ، شرکت ملی نفت ، شرکت ملی نفت‌کش ایران را به دلیل حمایت مالی آنها از نهاد تحریم‌شده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تحریم کرد.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این باره  گفت: «رژیم ایران از بخش نفتی برای تامین مالی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده نیروی قدس سپاه پاسداران استفاده می‌کند. رژیم ایران همچنان حمایت از نهادهای تروریستی و برنامه‌ هسته‌ایش را بر نیازهای مردم ایران مقدم می‌داند».