ایالات متحده و شش کشور منطقه، ۲۵ نهاد حقیقی و حقوقی را که در حمایت رژیم ایران از حزب الله نقش داشتند تحریم کردند


وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده همراه با شش کشور دیگر ۲۵ بانک، شرکت تجاری و شخصیت حقیقی را به دلیل نقش آنها در حمایت‌ ایران از گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله لبنان تحریم کرده‌اند.

شش کشور یادشده اعضای مرکز هدف‌گیری تامین مالی تروریسم هستند که متشکل از کشورهای حاشیه خلیج فارس است. این کشورها عبارتند از بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی.

اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا در حالی منتشر شده است که استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری، در سفر خاورمیانه به‌سرمی‌برد و روز دوشنبه در دیدار با نخست وزیر اسراییل بر این امر که فشارها بر روی رژیم ملایان نه تنها حفظ می شود بلکه شدیدتر نیز می شود تاکید گذارد.

آقای منوچین در این اطلاعیه  جدید می‌گوید: «اقدام مرکز هدف‌گیری تامین مالی تروریسم همزمان با سفر من به خاورمیانه بوده است، سفری که طی آن با همتایانم در سراسر منطقه دیدارهایی خواهم داشت که هدف از آنها تقویت جبهه مبارزه علیه تامین مالی تروریسم است».

۲۵ نهاد تجاری و اقتصادی و اشخاصی که هدف تحریم قرار گرفته‌اند قبل از این نیز تحت تحریم‌های ایالات متحده بوده‌اند. بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۲۱ مورد از این تحریم‌ها شامل شبکه گسترده‌ای می‌شود که از سازمان مقاومت بسیج حمایت مالی می‌کنند از جمله بنیاد تعاون بسیج.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه خود به فهرست تحریم‌هایی ارجاع داده که این وزارتخانه سال گذشته در ارتباط با سازمان مقاومت بسیج وضع کرده بود. در این فهرست نام موسساتی چون بانک مهر اقتصاد، بانک ملت، شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه، و نگین ساحل رویال به چشم می‌خورد.

این وزارتخانه می‌افزاید که موسسات تحریم‌شده در حقیقت پوششی برای فعالیت‌های اقتصادی بسیج و میلیاردها دلار سودی است که این گروه شبه‌نظامی از صنایع اتومبیل‌سازی ایران، معادن، فلزات و بانکداری می‌برد و بسیاری از این موسسات نیز در سراسر خاورمیانه و حتی در کشورهای اروپایی فعالیت دارند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، چهار شخص حقیقی هم که هدف تحریم قرار گرفته‌اند، وابسته به حزب‌الله لبنان هستند و در عملیات‌های این گروه شبه‌نظامی در عراق مشارکت دارند.

گفتنی است که دولت اسراییل از مواضع و سیاستهای اخیر ایالات متحده و شخص پرزیدنت ترامپ ناراضی است و مفام های اسراییلی عدم ثبات در سیاستهای دونالد ترامپ را مورد نکوهش قرار می‌دهند.

دولت ترامپ در یک سال اخیر و پس از تحریم فروش نفت توسط رژیم اسلامی تحریم های سخت‌تری را بر علیه رژیم اعمال کرده و بارها اعلام نموده که تحریم ها تا زمانی که رژیم اسلامی دست از سیاست های خصمانه خود بردارد، ادامه و تشدید خواهد شد.

 

3 دیدگاه‌

  1. به امید نابودی رژیم جمهوری اسلامی و گروهک تروریستی حزب الله لبنان . ثروت و سرمایه کشور را به یک مشت قاتل و جانی و تروریست میدهند . ننگ بر رژیم اسلامی ولایت وقیح .

  2. خواهشا شر این اشغالگران تازی بی وطن را هر چه زودتر از سر ایرانیان کم کنید.

    تحریم ها باید سریعتر شکل بگیرند و تعدادشان هم بیشتر بشود وگرنه جیب اخوندها پرتر میشود.

Comments are closed.