ایالات متحده و چهار کشور اروپایی در دهمین سالگرد جنگ سوریه: مردم سوریه را رها نخواهیم کرد

در دهمین سالگرد قیام مردم سوریه که تاکنون بیش از ۳۷۶ هزار نفر شهروند سوری به دست ارتش بشار اسد و با کمک سپاه قدس ایران به قتل رسیدند خامنه ای و علی‌اکبر ولایتی، مشاورش  پیام هایی دادند .

علی خامنه ای با ارسال پیامی  توسط علی ولایتی مشاور ویژه اش برای بشار اسد خواستار سلامتی و موفقیت برای او شده است

در پیام خامنه ای آمده است  که «بشار اسد شخصیتی ممتاز و یکی از رهبران بزرگ و قابل ستایش کشور خود، منطقه و محور مقاومت است.»

علی‌اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای همزمان با دادن این پیام به سفیر سوریه  گفته است : «رئیس‌جمهور سوریه رهبری قوی و شجاع و با استقامت است که توانسته است با اطاعت از علی خامنه ای و حمایت های مالی و نظامی و نفتی ما  در برابر همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها ایستادگی کند».

حکومت  ایران یکی از اصلی‌ترین حامیان بشار اسد در دهه اخیر بوده و به گمان بسیاری بدون کمک‌های مالی، نیروی انسانی و کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی بقای اسد ممکن نبود. البته مقامات تهران می‌گویند نیروهایی که در سوریه حضور دارند تنها کمک مستشاری انجام می‌دهند.

ولایتی ادامه  با توجه به ابتلای اسد و همسرش به کرونا گفت: «حکومت ایران  آماده است تا با اعزام تیم پزشکی متخصص جهت عیادت از رئیس‌جمهوری سوریه مراقبت به عمل آورد »

همزمان  در دهمین سالگرد جنگ داخلی در سوریه، آمریکا و اروپا در بیانیه‌ای مشترک اسد را مسئول زجر کشیدن مردم سوریه معرفی کردند. وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک، بشار اسد و حامیانش را مسئول سال‌ها جنگ خواندند و اعلام کردند مصونیت از مجازات غیرقابل قبول است. مقامات این کشورها اعلام کردند مردم سوریه را رها نمی‌کنند و به‌دنبال راه حلی صلح‌آمیز خواهند بود.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه انتخابات آتی ریاست‌جمهوری رژیم اسد، آزاد و منصفانه نیست و نباید رفتار جامعه جهانی با رژیم سوریه را عادی‌سازی کند، افزود: هر فرایند سیاسی باید با نظارت سازمان ملل و مشارکت همه مردم این کشور، از جمله شهروندان سوری ساکن خارج و آوارگان همراه باشد.

بیانیه مشترک آمریکا و چهار کشور اروپایی اقدام رژیم سوریه در نقض کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی را غیرقابل تحمل خواند و بر حمایت از اقدامات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در مقابله با این روند تاکید کرد.

این بیانیه از رژیم سوریه خواست افرادی را که در این کشور به صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند آزاد کند و افزود: «پیشرفت مشخص در یک روند سیاسی فراگیر و پایان ظلم به مردم سوریه ضروری است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این فاجعه یک دهه دیگر نیز ادامه یابد».