ایالات متحده پس از قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، در صدد فشار بیشتر بر حکومت ایران است

بلومبرگ ، در گزارشی از افزایش فشار آمریکا بر حکومت ایران ،  در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خبرداد و نوشت : دولت بایدن در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای تصویب یک قطعنامه پیشنهادی برای افزایش فشار بر ایران به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است.

در ادامه این خبر آمده است که دیپلمات‌های آمریکا سندی را توزیع کرده‌اند که نارضایتی و خواسته‌های این کشور خطاب به ایران در زمینه همکاری کامل با بازرسان آژانس را نشان می‌دهد.

بلومبرگ نوشته است : قرار است شورای حکام هفته آینده در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

در سندی که بلومبرگ منتشر کرده تاکید شده جو بایدن،‌ رییس‌جمهور ایالات متحده، این مساله را روشن کرده که اگر رژیم ایران به تعهدات برجام بازگردد،‌ آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد.

این پایگاه خبری نوشته است:   سه صفحه از این سند را مشاهده کرده که حاکی است قطعنامه پیشنهادی آمریکا بر «نگرانی شدید درباره یافته‌های آژانس» تاکید می‌کند و دغدغه‌های در حال افزایش درباره همکاری ایران را نشان می‌دهد.

این در حالی که ند پرتیس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده،‌ اما بلومبرگ گزارش داد دو مقام اروپایی دریافت این سند را تایید کرده‌ و گفته‌اند در حال مطالعه محتوای آن هستند.

جلسه هفته آینده شورای حکام می‌تواند آزمایشی اساسی و زودهنگام برای راهبرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهار روز پیش گزارش داد: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران برای اولین‌بار در هشت سال به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح نزدیک‌تر شده است.

این گزارش همچنین به ناکافی بودن توضیحات تهران درباره ذرات کشف‌شده اورانیوم با سابقه چنددهه‌ای در شماری از سایت‌ها اشاره می‌کند.

بلومبرگ،در ادامه نوشته است : اما اکنون نوع واکنشی که آمریکا در پی کسب همراهی سایر کشورها برای آن است، مبتنی بر پیشنهاد افزایش فشارها بر ایران است.