ایالات متحده کارآیی “گنبد آهنین” را به پایان برد و ممکن است ده ها فروند از این سامانه ضد موشکی را بخرد

ارتش ایالات متحده اعلام کرد که آزمایش میزان کارآیی سیستم ضد موشکی “گنبد آهنین” ساخت اسرائیل را به انجام رسانده و باید در مورد خرید ده ها دستگاه از آن تصمیم گیری کند. مهندسین و مخترعین اسرائیلی این تصمیم آمریکایی را یک پیروزی بزرگ برای تکنولوژی دفاعی اسرایئل می دانند که ممکن است کشورهای دیگری نیز خواهان خرید آن از اسرائیل شوند.

سامانه “گنبد آهنین” که همه مراحل طراحی و ساخت آن در داخل اسرائیلی انجام شده، قادر است موشک های کوتاه برد دشمن را در هوا شکار کرده و آن را نابود سازد.

در جنگ موشکی یازده روزه که سه ماه پیش روی داد و طی آن حماس و جهاد اسلامی ۴۳۰۰ موشک به سوی نوای مسکونی اسرائیل شلیک کردند، ۹۸ درصد از موشک هایی که ممکن بود به چنین اهدافی اصابت کند، در هوا نابود شد.

برای صرفه جویی در هزینه های دفاعی، “گنبد آهنین” موشک های پرتاب شده را با سرعت زیاد ارزیابی می کند و اگر معلوم شود که به اماکن مسکونی اصابت نخواهد کرد و در زمین باز خواهد افتاد، از شلیک به سوی آن خودداری می کند، زیرا هر فروند موشکی که به سوی موشک دشمن شلیک شود، چند هزار دلار ارزش دارد.

ارتش ایالات متحده سال گذشته یک دستگاه “گنبد آهنین” را از اسرائیل خریداری کرد و آن را مورد آزمایش های دقیق قرار داد.

ارتش آمریکا در چندین نقطه در سراسر جریان مستقر می باشد و مجهز شدنش به “گنبد آهنین” می تواند حملات دشمن با موشک های کوتاه برد را خنثی کند.

اسرائیل برای شکار موشک های میان برد و دوربرد نیز سامانه های ضد موشکی جداگانه ای دارد.

آزمایش میزان کارآیی سامانه ای که در اسرائیل طراحی و تولید شده، مدت چند ماه در صحرای نیومکزیکو در ایالات متحده، و توسط سربازان آمریکایی و بدون دخالت اسرائیلیان انجام گرفت و نتایج آن بسیار رضایت بخش بود.

ارتش آمریکا در قرارگاه های خود در سراسر جهان، می تواند از سیستم “گنبد آهنین” همچنین برای نابود کردن پهپادهای تعرضی دشمن و خمپاره های سنگین استفاده کند و این ویژگی، می تواند برای سربازان آمریکایی مستقر در امیرنشین های حوزه خلیج فارس بسیار کارآ باشد.

قرارداد فروش دو سامانه “گنبد آهنین” به ارتش آمریکا حدود دو سال پیش امضا گردید و دولت آمریکا بابت آن ۴۰۰ میلیون دلار به اسراییل پرداخت. ولی اکنون که آزمایش ها با موفقیت انجام شده، انتظار می رود که ارتش آمریکا ده ها فروند گنبد آهنین را به اسرائیل سفارش دهد.

تا کنون در هیچ کشور دیگری سامانه ضد موشکی مشابه ساخته و مستقر نشده است.