ایالات متحده یکبار دیگر آزار و تعرض به بهائیان را محکوم دانست 

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای درباره آزادی ادیان اعلام کرد:  کشورهای برمه (میانمار)، چین، اریتره، ایران، نیجریه، کره شمالی، پاکستان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان در فهرست ناقضان آزادی ادیان باقی می‌مانند.

او افزود که این کشورها مرتکب نقض آزادی ادیان سیستماتیک، مستمر و فاحش می‌شوند.

شهروندان بهایی به‌ عنوان ‌بزرگ‌ترین گروه اقلیت مذهبی پس از مسلمانان اهل سنت در ایران‌ شناخته می‌شوند که در دو قرن اخیر و به‌ ویژه پس از روز کار آمدن حکومت اسلامی در ایران ، همواره با آزار و اذیت و سرکوب روبه‌رو بوده‌اند. «متاسفانه برخورد دولت‌ ایران با جامعه بهایی چه از جهت شدت گرفتن احضار‌ها و به زندان انداختن شهروندان بهایی و چه از لحاظ محروم کردن آنان از تحصیل و انحاء مختلف دیگر، رو به وخامت گذاشته است».

در چهار دهه گذشته موضوع اخراج یا قطع حقوق بهاییان برای ده‌ها هزار نفر از پیروان آیین بهایی که در مشاغل دولتی و مراکز آموزشی و دانشگاهی مشغول به‌ کار بودند، از سوی نهادهای دولتی و قضایی در رژیم ایران اعمال شده است.

مایک پمپئو گفت: ما همچنین مجمع‌الجزایر قمر، کوبا، نیکاراگوئه و روسیه را به دلیل اقدام یا اجازه اجرای نقض فاحش آزادی ادیان، در فهرست بررسی ویژه قرار می‌دهیم.

او افزود: همچنین گروه‌های الشباب، القاعده، بوکو حرام، هیئت تحریر الشام، حوثی‌ها، داعش، حکومت اسلامی در صحرای کبیر، داعش در غرب آفریقا، جماعت نصر الاسلام و المسلمین و طالبان به عنوان گروه‌های تحت نگرانی خاص قرار می‌گیرند.