ایالات متحده  یک  ایرانی‌تبار را به عنوان “نماینده ثبت‌نشده رژیم ” بازداشت کرد

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: کاوه لطف‌الله افراسیابی، استاد علوم سیاسی ایرانی‌تبار، دو روز پیش  به اتهام این‌که یک نماینده ثبت‌نشده حکومت اسلامی ایران در آمریکا است” در خانه خود در واترتاون ایالت ماساچوست بازداشت شده است.

در این بیانیه آمده است:  پرونده کاوه افراسیابی بر اساس تحقیقات مشترک این وزارتخانه و پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، تنظیم و به دادگاه ارجاع شده است.

در کیفرخواست ارائه شده، اتهام “نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی” در کنار “توطئه برای اقدام به عنوان عامل ثبت نشده”، ذکر شده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که افراسیابی “به استخدام”» دفتر نمایندگی حکومت ایران در سازمان ملل متحد درآمده و سال‌ها «مخفیانه» برای آن کار می‌کرد.

وزارت دادگستری آمریکا به این استناد کرده است که کاوه افراسیابی در پوشش استاد علوم سیاسی، از طریق انتشار کتاب و مقاله‌هایی که در آن‌ها عملا مواضع رهبران اسلامی  ایران را بازتاب داده است، در صدد اعمال فشار بر نهادهای تصمیم‌گیری آمریکا بوده و در این راستا، لابی‌گری کرده و با مقامات دولتی و آمریکا تماس گرفته است.

وزارت دادگستری آمریکا، گزارش داد که  افراسیابی بامداد روز گذشته(سه‌شنبه ) در دادگاه فدرال در بوستون ایالت ماساچوست در برابر قاضی جنیفر بول حاضر شد.

جان دمرز، دستیار دادستانی عمومی در حوزه امنیت ملی در بخش شرقی نیویورک، که در دادگاه برای تمدید قرار بازداشت کاوه افراسیابی حضور داشت، گفت که “متهم” بیش از یک دهه خود را به عنوان تحلیل گری بی‌طرف به اعضای کنگره، رسانه‌ها و افکار عمومی آمریکا معرفی می‌کرد در حالی که عملا در استخدام دفتر نمایندگی رژیم  ایران در سازمان ملل بود.

پلیس فدرال نیز دربیانیه‌ای گفته است که بازداشت کاوه افراسیابی نشان می‌دهد که ایالات متحده به “ماموران غیر رسمی ایران” اجازه نخواهد داد در خاک آمریکا فعالیت کنند.

همچنین جوزف بوناولونتا، مامور ویژه اف‌بی‌آی که در نشست تمدید قرار بازداشت افراسیابی حضور داشت، گفته است که متهم از سال ۲۰۰۷ تا کنون ۲۶۵ هزار دلار از دفتر نمایندگی ایران پول گرفته و از سال ۲۰۱۱ نیز از سوی این دفتر بیمه درمانی شده بود.

پلیس فدرال آمریکا گفته است که تلاش خود را برای افشای “فعالیت‌های مخفیانه” از سوی ماموران ثبت نشده ادامه خواهد داد تا «کسانی که به ضرر آمریکا و با دشمنان همکاری می‌کنند، مجازات شوند».

تاکنون مقامات حکومت ایران و همچنین سفیر ایران در سازمان ملل متحد یا دفتر نمایندگی رژیم  در این سازمان در نیویورک هنوز به موضوع بازداشت کاوه افراسیابی واکنش نشان نداده‌اند.

کاوه افراسیابی از مدت‌ها پیش در میان ایرانیان ساکن آمریکا به عنوان یکی از حامیان دیدگاه‌های حکومت  ایران شناخته شده بود.

او در گذشته نوشته‌های بسیاری برای رسانه‌های بین‌المللی ارسال کرده و با بررسی پیچیدگی‌های مراکز مختلف قدرت در ایران، درگیری‌های داخلی جناح‌ها پیرامون مذاکره با غرب و به ویژه آمریکا را توضیح داده بود.

افراسیابی سال گذشته نیز در مصاحبه‌هایی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، این دستور دونالد ترامپ را “به درخواست و با پشتوانه رژیم اسرائیل” نامید.

همین اظهارات و سخنان وی در مورد قاسم سلیمانی، در گزارش تحقیقات اف‌بی‌آی به عنوان یکی از اسناد علیه او مطرح شده است.

حضور کاوه افراسیابی در دادگاه فدرال به اتهام “ماموریت مخفی” برای پیشبرد دیدگاه‌های دفتر نمایندگی حکومت  ایران، در آخرین روز کار دولت دونالد ترامپ و یک روز پیش از آغاز به کار دولت جو بایدن صورت گرفته است.

کاوه افراسیابی به تازگی در نوشته‌ای در مورد آغاز به کار دولت آقای بایدن، بر “لزوم احترام نهادن واقعی آمریکا به حقوق ایران” تاکید کرده و افزوده بود، در غیر این صورت، “بحران ایران بزرگ‌تر و خطرناک‌تر خواهد شد چرا که ایرانی‌ها به دلیل ملی‌گرایی شدید خود، سختی‌ها را تحمل خواهند کرد”.