ایالات متحده یک دستگاه سامانه “گنبد آهنین” ویژه شکار کردن موشکهای کوتاه برد را خریداری کرد

نمایندگان دو ارتش اسرائیل و ایالات متحده هنگام انتقال سامانه اسرائیلی “گنبد آهنین” به ارتش آمریکا

حکومت ایران، و به ویژه فرماندهان سپاه پاسداران، بارها تهدید کرده اند که با انجام یک حمله گسترده موشکی، خواهند توانست اسرائیل را در ظرف چند دقیقه نابود کنند. ولی اسرائیل به حدی از پیشرفت دفاعی رسیده که اکنون سامانه های ضد موشکی خود را حتی به ایالات متحده نیز می فروشد.

سخن از سامانه موسم به گنبد آهنین است که در شکار کردن راکت ها و موشکهای کوتاه برد بسیار موفق بوده و آمریکایی ها می خواهند با خرید این سامانه، آن را در نقاطی که مورد حملات موشک های مشابه قرار می گیرد به کار اندازند.

سامانه “گنبد آهنین” با موفقیت نسبی بسیار بالا، بخش اعظم حملات موشکی از غزه به سوی مناطق مسکونی اسرائیل را در هوا شکار کرده و اکنون ممکن است که آمریکایی ها می خواهند آن را در نقاطی مثل پایتخت عراق نصب کنند تا حملات راکتی علیه سفارت آمریکا در “ناحیه سبز” بغداد رهگیری شود.

گروه های شیعه وابسته به حکومت ایران در عراق، بارها آن سفارتخانه را هدف حملات موشکی قرار داده اند، در حدی که ایالات متحده هشدار می دهد که سفارتخانه را خواهد بست و یا آن را به شمال عراق که در تسلط کردهاست منتقل خواهد ساخت.

اسرائیل در هفته گذشته انتقال سامانه گنبد آهنین به وزارت دفاع ایالات متحده را به انجام رساند. به همین مناسبت، وزیر دفاع بنی گانتس گفت که توجه ارتش آمریکا به این سامانه دفاعی، نشان از قدرت تکنولوژی و توان نظامی اسرائیل دارد.

ضد موشک گنبد آهنین می تواند موشک های کوتاه برد را در هوا شکار کند و با موفقیت در مرز غزه، از امنیت اسرائیل دفاع کرده است

دولت عربستان سعودی نیز یکی از مشتریان بالقوه این سامانه ضد موشکی محسوب می شود. چریک های حوثی در یمن که در حمایت رژیم ایران قرار دارند، تاکنون بیش از ششصد موشک به سوی شهرها و مراکز نظامی عربستان پرتاب کرده اند که شمار کمی از آن ها به هدف اصابت کرده است. ولی استقرار “گنبد آهنین” می توان بر توان دفاعی عربستان در برابر این حملات بیافزاید.

اسرائیل دارای دو سیستم دیگر دفاع ضد موشکی می باشد که یکی از آن ها سامانه عصای سحرآمیز نامیده می شود که می تواند موشک های میان برد را پیش از رسیدن به هدف شکار و نابود کند.

همچنین سیستم دفاعی دیگر اسرائیل که بارها با موفقیت آزمایش شده، “ختس شالوش” یا پیکان سه نام دارد که برای انهدام موشک های بالستیک و دور پرواز ساخته شده است.