ایرانیان از ابراز دوستی پرزیدنت ترامپ نسبت به سران رژیم ابراز ناخرسندی می‌کنند

منابع خبری در تهران به “رادیو پیام اسرائیل” گزارش دادند که سخنان امروز پرزیدنت ترامپ موجی از تاثر و ناامیدی در میان ایرانیان پیکارگر به وجود آورده که از خود می پرسند «آیا رئیس جمهوری ایالات متحده واقعا حاضر است “بهترین دوست” حکومت اسلامی ایران باشد؟»

پرزیدنت ترامپ که امروز (شنبه) در راه پرواز به اقامتگاه ییلاقی در کمپ دیوید بود، در گفتگو با خبرنگاران در صحن چمن کاخ سفید گفت: «ایالات متحده هرگز به حکومت ایران اجازه نخواهد داد که به جنگ افزار هسته ای برسد» و گفت: «اگر آنها  این را بپذیرند، کشوری ثروتمند خواهد داشت. آنها بسیار خوشبخت خواهند بود و من بهترین دوست آنان خواهم شد».

این نخستین بار نبود که رئیس جمهوری ایالات متحده، این چنین دوستانه نسبت به رژیم ایران سخن می‌گفت. او حتی گامی فراتر نهاد و گفت: «من امیدوارم که دستگاه رهبری جمهوری اسلامی ایران، رفتاری هوشمندانه در پیش گیرد و نسبت به زندگی مردم خود حساس باشد».

از میان این اظهارات پرزیدنت ترامپ، که ظاهرا تازگی ندارد، جمله‌ای که بیش از همه باعث خشم و ناخشنودی مردم در تهران، و احتمالا شهرهای دیگر شد، این بود که گفت “اگر جمهوری اسلامی ایران از تلاش هسته‌ای دست بردارد، من بهترین دوست آنها خواهم شد”.

علی خامنه‌ای هفته پیش در واکنش به این گونه ابراز دوستی‌ها از جانب پرزیدنت ترامپ، او را “مرد رند” خواند و گفت که حکومت ایران فریب این گونه بازارگرمی را نمی خورد.

برخی شهروندان در تهران، در واکنش به سخنان ترامپ گفتند که اگر او تصور می کند با این گونه سخنان می تواند دل سران حکومت ایران را به دست آورد، تنها نتیجه ای که حاصل او می شود دلسردی ایرانیان است که می‌بینند او اخلاق و روحیات روحانیون حکومت ایران را نمی‌شناسد و نمی‌داند که با این گونه افراد نخواهند توانست کنار آیند و هرگونه تعریف و تمجیدی که از آنان بکنند موجب گستاخی بیشترشان خواهد شد.

شماری از شهروندان تهران گفتند که تنها کشوری که در برابر رژیم ایران قاطعیت نشان داده، در حدی که تا کنون جرات نکرده‌اند علیه آن کشور به یک حمله یا تعرض آشکار دست بزنند، بنیامین نتانیاهو و کشور اسرائیل است.

پرزیدنت ترامپ در سخنان امروز خود گفت که ایالات متحده به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که حکومت ایران به بمب هسته ای برسد. ولی ایرانیان برون مرزی نیز می‌گویند که هرگونه تعریف از رژیم ایران باعث گستاخی سران آن می‌شود.

آگاهان می‌گویند که پرزیدنت ترامپ همین تعریف و تمجید را در مورد رهبر کره شمالی نیز بیان کرده بود، ولی نتوانست او را به ابراز تفاهم نسبت به ایالات متحده بکشاند.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه دیگری گفته بود که او قصد ستیز و جنگ با حکومت ایران را ندارد و تنها هدفش پایان بخشیدن به برنامه‌های هسته ای است.

برخی محافل سیاسی می گویند که حتی مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امور امنیتی کاخ سفید، از این که پرزیدنت ترامپ در آخرین لحظه از اجرای حمله به سه پایگاه سپاه پاسداران جلوگیری کرد، ناخرسند هستند.

 

یک دیدگاه

  1. هیچکس چون نتانیاهو ی دلاور ماهیت فاشیست های اشغالگر ایران را نمی‌شناسد. این جانیان فقط یک زبان را تمکین می کنند و آن زبان کماندوهای شجاع اسراییلی است.

Comments are closed.