ایرانیان برای فرار سرمایه هایشان از کشور ،  در ۸ سال گذشته ۱۸ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند

به گزارش  مرکز آمار ترکیه، تعداد خانه‌های فروخته شده به اتباع خارجی در سراسر کشور به ویژه در سه سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است. طی این مدت بیشترین افزایش با ۴۵ هزار و ۴۸۳ واحد در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسید. این میزان در سال ۲۰۲۰ نیز به دلیل پاندمی ویروس کرونا تا ۴۰ هزار و ۸۱۲ واحد کاهش یافت.

در ادامه نوشته است که فروش مسکن به اتباع خارجی در خلال سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۲۰ میلادی به ۲۲۰ هزار و ۳۵۱ واحد رسیده‌است.

مرکز آمار ترکیه گفته است که  طی این مدت شهر استانبول با خرید و فروش ۸۳ هزار و ۸۱۵ واحد مسکونی بیشترین سهم (۳۸ درصد) از این رقم را به خود اختصاص داده است.

پس از استانبول٬ شهر آنتالیا با ۵۱ هزار و ۸۴۵ واحد مسکونی فروخته شده طی هشت سال گذشته مورد توجه بیشتر اتباع خارجی قرار گرفت.

در ادامه گزارش نوشته است: شهروندان عراق در خلال سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۲۰ میلادی با خرید ۳۳ هزار و ۵۴۴ واحد مسکونی مقام اول خرید خانه در ترکیه را به خود اختصاص دادند.

مرکز آمار ترکیه نوشته است که  ایرانی‌ها با ۱۸ هزار و ۴۶۴ واحد، اتباع عربستان سعودی با ۱۳ هزار و ۵۴۰ واحد، شهروندان روسیه با ۱۲ هزار و ۸۵۹ واحد، اتباع کویت با ۱۰ هزار و ۸۹۸ واحد، شهروندان افغانستان با ۹ هزار و ۱۴۳ واحد، آلمانی‌ها با ۷ هزار و ۲۰۹ واحد، شهروندان انگلستان با ۶ هزار و ۳۹۱ واحد و اردنی‌ها نیز با ۵ هزار و ۱۰۹ واحد مسکونی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

فاروق آقبال٬ رئیس انجمن معرفی دارایی‌های غیرمنقول به خارجی‌ها (Nevita) در این باره به خبرگزاری آناتولی گفت: اتباع کشورهای خارجی‌ پس از اجرایی شدن “قانون متقابلیت” در سال ۲۰۱۳ به طور رسمی امکان خرید مسکن در ترکیه را به دست آوردند. درآمده حاصله از فروش مسکن به اتباع خارجی‌ از لحاظ تاثیر آن به صادرات کشور بسیار با ارزش است.

وی افزود: قیمت فروش یک واحد مسکونی به خارجی‌ها حدود یک میلیون لیر است. خریدار برای تزیین داخل خانه نیز به طور متوسط ۲۰۰ هزار لیر هزینه می‌کند و حداقل سه ماه در ترکیه به سر‌ می‌برد. با این حساب می‌توان گفت که در سال ۲۰۲۰ به خارجی‌ها به ارزش ۷ میلیارد دلار خانه فروخته‌ایم. در عین حال برای فروش اسباب و لوازم خانگی برای آنها به مبلغ حدود ۹ میلیارد لیر میانجیگری می‌کنیم. همچنین آنها به طور متوسط با سه ماه زندگی در ترکیه مالیات پرداخت می‌کنند. پس می‌توانیم بگوییم که فروش مسکن به اتباع خارجی‌ تاثیر مهمی بر بسیاری از بخش‌های اقتصادی کشور دارد.