ایرانیان سوئد از دولت آن کشور درخواست کردند کمک های انساندوستانه به آسیب دیدگان کورونا در ایران بفرستد

مردم ایران به شدت از عدم وجود اطلاعات کافی درباره درگذشتگان و مبتلایان و همچنین نوع مراقبت در برابر این بیماری، رنج می‌برند

افزایش سریع شمار مبتلایان به کرونا در ایران موجب نگرانی ایرانیان خارج از کشور نیز شده و اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد با انتشار بیانیه ای از دولت آن کشور خواستار  کمک فوری به مردم شدن.

در این بیانیه است: «تحریم ایران و ناکارآمدی دولتمردان آن، مردم بی‌دفاع ایران را با امکانات بسیار محدود در معرض بروز یک فاجعه انسانی قرار داده است. لطفا فراموش نفرمایید که ایزوله کردن ایران، به دامنه بحران می‌افزاید و در این میان مردم هستند که قربانی می‌شوند».

اتحادیه ایرانیان مقیم سوئد نوشته :  “با پرهیز از اختلافات سیاسی و بر مبنای منشور جهانی حقوق بشر” از استفان لوفون به عنوان “نماینده مردم انسان‌دوست سوئد” انتظار دارد، در این شرایط حساس در حمایت از مردم ایران بکوشد و “با ارسال کمک‌های مادی و

تشکلی به نام “فوروم دموکراتیک ایرانیان شهر ماینس” در آلمان نیز در دو نامه جداگانه با انتقاد از پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان جمهوری اسلامی در مورد ابعاد واقعی شیوع کرونا و تعداد مبتلایان و قربانیان آن، از جمله خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران شده است.

یکی از این نامه‌ها خطاب به رئیس سازمان بهداشت جهانی و رئیس مرکز بهداشت خاورمیانه نوشته شده و در آن یادآوری می‌شود: «مردم ایران به شدت از عدم وجود اطلاعات کافی درباره درگذشتگان و مبتلایان و همچنین نوع مراقبت در برابر این بیماری، رنج می‌برند. ما از طریق اطلاعاتی که مرتبا از سوی مردم ایران دریافت می‌کنیم، به این نتیجه رسیدیم که تعداد درگذشتگان و همچنین مبتلایان به این ویروس بسیار بیشتر از آن چیزی است که دولت ایران گزارش داده است».