ایرانیان لوس آنجلس به برگزاری کنسرت خواننده یهودستیز ایرانی اعتراض کردند

شماری از ایرانیان ساکن لوس آنجلس شب گذشته (شنبه) در برابر سالن تئاتر مایکروسافت در آن شهر گرد آمدند، تا به اجرای کنسرت خواننده ای به نام محسن یگانه که از تهران برای اجرای این کنسرت آمده است اعتراض کنند.

این خواننده با نام محسن یگانه پیش از آن که تهران را به قصد ایالات متحده ترک گوید ترانه ای ضبط کرده که در آن اسرائیل را به کرکس و تروریست های فلسطینی را به قربانیانی تشبیه کرده که کرکس ها در انتظار بلعیدن آن ها هستند.

محسن یگانه در خط اول ترانه خود از ستاره داود که نماد یهودیت و اسرائیل است به نام “دو مثلث” که در هم می آویزند و جنایت می آفرینند یاد کرده است.

تظاهرات در برابر تئاتر آرام بود و ده ها نفر با پلاکات هایی که در دست داشتند به اجرای این کنسرت اعتراض می کردند.

فراخوانی برای برگزاری این اقدام اعتراضی، توسط سازمان های یهودی کالیفرنیا و از جمله فدراسیون یهودیان ایرانی – آمریکایی انتشار یافته بود.

دو تن از شرکت کنندگان در این اقدام اعتراضی گفتند که آن ها خود یهودی هستند و به ایران عشق می ورزند و با هرگونه تنفر که بر اساس دین، ملیت یا نژاد باشد مخالفت می ورزند. آن ها گفتند، یهودیان ایرانی زادگاه خود را بسیار دوست دارند و در اسرائیل احترام زیادی برای فرهنگ ایرانی قائل هستند و فردی را که با تحریف حقایق و بدون اطلاع اسرائیل و یهودیان را مورد انتقاد ظالمانه قرار داده، باید از جامعه رانده شود.

این دو تن به خبرگزار رادیو پیام اسرائیل از جمله گفتند:

خبرگزار رادیو پیام اسرائیل گزارش می دهد که دست کم دویست نفر در این اقدام اعتراضی شرکت داشتند. پلیس پس از آن که تجمع بزرگ اعتراض کنندگان را دید، آن ها را از برابر در ورودی تئاتر به نقطه دیگری منتقل ساخت. بسیاری از تظاهرکنندگان یهودی با قرار دادن یک شمعدان بزرگ، شمع های شب عید حنوکا را با اجرای کامل نیایش های آن برگزار کردند و سپس به خواندن آهنگ های عید پرداختند.

چند تن از کسانی که از داخل سالن تئاتر دیدن کردند به خبرگزار رادیو پیام اسرائیل گفتند که صندلی های زیادی در تالار خالی بود و افرادی به فراخوان عمل کرده و از رفتن به این کنسرت خودداری ورزیده بودند.

این فیلم کوتاه را نیز درباره تجمع شب گذشته در برابر تئاتر مایکروسافت می توانید تماشا کنید:

 

برخی آگاهان می گویند که این خواننده احتمالا برای خوش آیند مقامات حکومت ایران و به هدف آن که مسافرتش به لوس آنجلس دردسر ساز نباشد و پس از بازگشت به ایران مورد تعقیب و آزاد قرار نگیرد، این ترانه را اجرا کرده است.

محسن یگانه در واکنش به اعتراض های گسترده نسبت به این اقدام خود، در فیس بوک نوشته بود که برای همه ادیان و باورها احترام قائل است. او توضیح نداده بود که چرا مردم اسرائیل را که از امنیت خود دفاع می کنند، کرکس لقب داده و چرا جنایات حکومت ایران را در کشته شدن صدها هزار مسلمان در سوریه و کشورهای دیگر نادیده گرفته است.