ایران از ترس حملات هوایی احتمالی تجهیزات اتمی و بخش تولید سانتریفیوژهای خود را به زیر زمین منتقل می کند

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از انتقال تجهیزات نطنز به زیر زمین در پی وقوع انفجار در تاسیسات اتمی نطنز، حکایت از فعالیت‌های مخفیانه حکومت اسلامی ایران در این تاسیسات دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی  در این باره خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی ایران به زیرزمین داده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که نسبت به اقدامات ایران در این زمینه مطلع است.

در این گزارش آمده است که انتقال این تجهیزات و به‌ویژه بخش سانتریفیوژها به زیر زمین، در واکنش به وقوع انفجار ۱۲ تیرماه در تاسیسات اتمی نطنز صورت می‌گیرد.  انفجاری که علت آن بنا بر تایید مقامات رژیم خرابکاری بوده است.  یادآور می شود که شورای امنیت ملی حکومت اسلامی هنوز گزارش دقیقی درباره عاملان این خرابکاری منتشر نکرده است.

آگاهان امور می گویند:  به نظر می رسد انتقال تجهیزات تاسیسات اتمی نطنز به زیر زمین با هدف حفظ آن از حملات هوایی احتمالی صورت می‌گیرد. این در حالی است که این تاسیسات به غیر از انفجار ۱۲ تیرماه، پیش از این نیز هدف حمله سایبری قرار گرفته است. پیشتر نیز  اسرائیل و آمریکا با آلوده کردن این تاسیسات با ویروس “استاکس‌نت” موفق به دست‌یابی به برخی از اطلاعات حساس آن شده بودند

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت:  انتشار تصاویر ماهواره‌ای از انتقال تاسیسات اتمی نطنز به زیرزمین در شرایطی صورت می‌گیرد که تا برگزاری انتخابات آمریکا تنها یک هفته باقی مانده است.

بر اساس این گزارش، فشارهای حداکثری آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای، عملا به فعالیت‌های اتمی ایران شتاب بخشیده و رژیم ایران نیز  به دست‌یابی به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر از زمانی شده است که به علت الزام‌های پیشبینی شده در برجام، ناگزیر به کاهش سطح فعالیت‌های هسته‌ای خود بود.

جو بایدن پیشتر گفته بود  که در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا بار دیگر به جمع کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای با ایران باز خواهد گشت.

شایان گفتن است که کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دو روز پیش  رسما خبر از انتقال بخشی از تجهیزات اتمی نطنز به زیرزمین داده بود.

همزمان رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفته بود که بازرسان آژانس از موضوع انتقال این تجهیزات به زیر زمین مطلع هستند.

گفته می‌شود که جمهوری اسلامی ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم خود را به چهار و نیم درصد افزایش داده و در حال حاضر ۲۱۰۵ کیلوگرم اورانیوم تغلیظ شده در اختیار دارد.