ایران ایر در جستجوی خرید هواپیما از هر شرکتی است که نیاز به کسب مجوز از آمریکا نباشد

هواپیمای مسافربری در آمریکا و خرید آنها توسط جمهوری اسلامی به کسب مجوز از آمریکا نیاز دارد

ایران ایر در جستجوی خرید هواپیما از هر شرکتی است که نیاز به کسب مجوز از آمریکا نباشد و به گفته فرزانه شرفیابی مدیرعامل این شرکت ممکن است به سراغ خرید هواپیمای روسیه باشد.

هواپیمای مسافربری در آمریکا و خرید آنها توسط جمهوری اسلامی به کسب مجوز از آمریکا نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز می گوید سوخو روسیه  سعی می‌کند درصد کمتری از قطعات آمریکایی را در هواپیماهای خود به کار بگیرد تا بتواند زمینه را برای فروش دست کم ۱۰۰ هواپیمای سوخو به ایران فراهم آورد.

ایران قبلا قراردادی برای دریافت کدهای هواپیمای بوئینگ و ایرباس از آمریکا و اروپا کرده بود که بعد از دستور وزارت خزانه داری آمریکا در جریان تحریم های جدید از فروش هواپیمای مسافربری به ایران خودداری کردند.

با اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران را که در برجام صادر شده بود لغو کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود که ایران ایر مورد استفاده سپاه و وزارت دفاع ایران برای انتقال تجهیزات نظامی قرار می‌گیرد و روی این اصل ایران ایر  را تحریم کرده بود مشکل هواپیمای روسی ساخت روسیه این است که بارها سقوط کرده فاقد تکنولوژی پیشرفته چون هواپیماهای ساخت اروپا و آمریکا هستند.

مصرف بنزین شان خیلی زیاد است و زودتر از هواپیماهای آمریکایی و اروپایی از کار می‌افتند این معایب از سودآوری هواپیمای مسافربری روسی  شدیداً کاسته است.