ایران باز هم رکورد مرگ و میر کورونا را شکست: در یک روز۴۵۹ تن جان باختند 

وزارت بهداشت اعلام کرد:  در۲۴ ساعت گذشته تاکنون،  (یکشنبه)،  ۴۵۹ تن جان باختند و  ۹۲۳۶ تن دیگر مبتلا شدند.

سیما لاری گفت : از ظهر روز گذشته تا امروز،  «  ۴۵۹  تن از مبتلایان جان دادند، که حدود ۳۶ تن از روز قبل بیشتر شده است و آمار جان باختگان این بیماری به ۳۸ هزار و ۲۹۱ تن رسیده است.

او افزود: « در شبانه روز گذشته تاکنون ۹۲۳۶  تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود  ۲۱۴ تن  از روز قبل بیشتر شده است و در مجموع به ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ تن رسیده است».

لاری  گفت:  ۵۵۲۳ تن از بیماران  حالشان بسیار وخیم است. او در ادامه افزود:  بیش از ۳۲ استان کشور در وضعیت قرمز، زرد و نارنجی  قرار دارد.

در ادامه این خبر،  محسن هاشمی رفسنجانی،رئیس شورای شهر تهران هشدار داد:  آمار روزانه مرگ و میر کرونا و آلودگی هوا در پایتخت به ۲۰۰ نفر رسیده است

‌ رییس شورای شهر تهران، در ادامه  از روحانی  خواست دستور تخصیص دست‌کم یک میلیارد دلار برای حل بحران سیستم حمل و نقل را به صورت فوری صادر کند.

او گفت: «این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد و اگر اقدامی نشود این عدد می‌تواند بالاتر هم برود».

حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نیز حمل و نقل و عدم وزش باد را دلایل تشدید آلودگی عنوان کرد و گفت: وضعیت تهران بسیار خطرناک شده است.

پیشتر نیز رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت اعلام کرده بود مواجهه طولانی‌مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده موجب افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی در بیماران کرونا می‌شود.

هاشمی  بار دیگر بر ضرورت تعطیلی دو هفته‌ای تهران تاکید کرد و مسئولان را به دلیل «عدم وجود جسارت و اراده» در تصمیم‌گیری برای شکستن زنجیره ابتلا مورد انتقاد قرار داد.

محمد شریفی مقدم،‌ دبیرکل خانه پرستار کشور،‌ نیز اعلام کرد:  ۳۵ هزار نفر از پرستاران کشور به کرونا مبتلا شده اند و  آن‌ها دیگر تاب و توان،  برای فعالیت ندارند.

شریفی مقدم همچنین به تعویق پرداخت حقوق پرستاران اشاره کرد و گفت: «فیش‌های حقوقی پرستاران به کرات منتشر شده که وضعیت کارانه آن‌ها در حد ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بود».

دبیرکل خانه پرستار تایید کرد که در شرایط فعلی میزان مهاجرت پرستاران از کشور سه برابر افزایش یافته و آن‌ها به کشورهای در حال توسعه اروپا و همچنین کانادا مهاجرت می‌کنند.