ایران بدهی های خود به ترکمنستان را نپرداخته و عشق آباد به بازرگانان ایرانی روادید ورود نمی دهد

با افزایش تنش و جدل بین حکومت ایران با جمهوری ترکمنستان ، به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های معوقه ایران در زمینه خرید گاز،  دولت ترکمنستان اعلام داشت که از این پس، برای هیچ بازرگان ایرانی روادید صادر نمی‌کند. یک عضو کانون زنان بازرگان در ایران،با تایید این خبر گفت : در حوزه کشورهای سی آی اس، به دلیل مسائل سیاسی که ایران با ترکمنستان داشت، این کشور در حال حاضر برای تجار ایرانی ویزا صادر نمی‌کند و در مقابل نیزرژیم  ایران از ورود ترکمن‌ها جلوگیری کرده و فعالیت ایران در این بازار به صفر رسیده است.

لیلا فتحی افزود:  پس از ایجاد موج اعتراضات در بازار عراق و تحریم کردن خرید کالاهای ایرانی از سوی مردم معترض عراقی موج ایران‌هراسی در منطقه افزایش یافته به طوری که  برخی از صادرکنندگان مجبور شدند فعالیت خود را متوقف کنند.

ترکمنستان پیشتر اعلام کرده بود  که ۲ میلیارد دلار از ایران بابت صدور گاز  طلب دارد و تا حل اختلاف این میزان بدهی، صادرات گاز به ایران را ادامه نخواهد داد.این بدهی ها مربوط به سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ است .جمهوری اسلامی نیز  در پاسخ اعلام کرده که این بدهی را قبول ندارد و باید به داوری بین‌المللی ارجاع شود.

این عضو کانون زنان بازرگان در ایران،گفت :  در پیمان‌نامه اوراسیا، مراحل بانکی شفاف نشده و همچنان سیاستگذاران و مدیران بخش تجاری ایران در حال کار روی آن هستند و هنوز دو بانک در ایران و ارمنستان به بخش خصوصی معرفی نشد که بتواند تراکنش‌های مالی را انجام دهد.

گفتنی است به دنبال تشدید تظاهرات و اوج گرفتن خشم مردم عراق علیه سیاست‌های ایران، فعالان عراقی، کمپین تحریم کالاهای ایرانی را تشکیل دادند، این کمپین که تحت هشتگ ( بزار بگنده) در شبکه های اجتماعی راه اندازی شده بود، شهروندان عراقی را به تحریم کالاهای ایرانی و خرید محصولات محلی تشویق می‌کرد. این تحریم موجب شد تا هزاران تن از محصولات ایران در انبارها باقی بماند.

در سال‌های اخیر نیز پلیس ترکمنستان، رانندگان کامیون و افرادی که از ایران به ترکمنستان می‌رفتند را در مرز بازداشت کرد و این موضوع تبدیل به یک اختلاف مرزی بین دو کشور شد.

 

یک دیدگاه

  1. کل ترکمنستان مال ایران بود و این روسیه، همان «کفتار پیر»، بود که با حقه یک قرارداد ننگین را با پادشاه قاجار به سبت رساند که این خاک را از ما بگیرد. پس اطمینان دارم که اگر شورش ۵۷ با کمک خاعنان عمامه به سر و غیره رخ نداده بود ما هم اکنون از ترکمنستان به عنوان جزوی از خاک ایران بهره میبردیم و نه انکه اخوندهای مزدور ما را بدهکارشان هم بکنند!!!؟؟؟

Comments are closed.