ایران به دلیل تحریم ها نتوانست در نمایشگاه فرنبورو (Farnborough) انگلیس شرکت کند

نمایشگاه هوایی فارن برو که یکی از بزرگترین نمایشگاه حضوری جهان است هفته گذشته در انگلستان برگزار شد و فرصتی بود برای شرکت‌های مختلف که برای عقد قراردادهای بزرگ اقدام کنند.

اما به دلیل بازگشت تحریم های هوایی شرکت های ایرانی نمی‌توانند در این قراردادها سهیم باشند. همزمان مدیرعامل سابق شرکت آسمان گفته  است شرکت سوخو حتی جرأت اجاره هواپیماهایش را به ایران ندارد.

نمایشگاه فارن برو  یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های هوایی جهان است که در آن جدیدترین دستاوردهای صنعت هوانوردی نمایش داده میشود.

نمایشگاه امسال فایندر شرکت ایرآسیا سفارش خرید سی و چهار فروند ایرباس ۳۳۰ نو را داده است این هواپیما یکی از جدید ترین و اقتصادی ترین هواپیماهای پهن پیکر جهان است.  شرکت ایران ایر هم یکی از اصلی‌ترین سفارش دهندگان این مدل است شرکت ایزی فلای هم سفارش خرید ۵ فروند هواپیمای آی تی آر ۷۲ سری ۶۰۰ را داده است.

ایران ایر  غیر از این هواپیما ۲۰ فروند سفارش داده بود که تا پیش از اعلام بازگشت تحریم‌های آمریکا تنها موفق به دریافت ۸ فروند آن شد اما شرکت بوئینگ هم موفق شد سفارش ۱۹۳ فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس را دریافت کند.

شرکتهای ایرانی بیش از ۸۰ فروند از این مدل سفارش داده بودند که پس از خروج آمریکا از برجام بوئینگ سفارش های ایران را به دیگر مشتریان خود اختصاص داد.