ایران به زودی به مرحله نقض تعهدات بیشتری در چارچوب توافق برجام می رسد

حکومت ایران اعلام کرد که با وجود پذیرفتن سازوکار موسوم به اینستکس به هدف ادامه بازرگانی محدود با کشورهای اروپایی، به ابعاد اقدامات خود در راه نقض تعهداتش در چارچوب توافق اتمی موسم به برجام می افزاید و گام دیگری در این راه بر می دارد.

خبرگزاری تسنیم از قول منابع آگاه تهران نوشت :  با توجه به عدم تامین شروط ایران و ناکافی بودن موضوع اینستکس، ایران قطعا گام دوم را در زمان تعیین شده که احتمال بسیار زیاد ۱۰ روز دیگر است عملیاتی خواهد کرد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به همان سیصد کیلوگرم تعهد شده از جانب ایران رسیده، و از این پس هراندازه که تولید شود، نقض برجام محسوب می گردد. در این گزارش ها آمده است که رژیم ایران سانتریفوژهای پیشرفته تری به کار انداخته و با سرعت بیشتری می تواند به تولید اورانیوم با خلوص سی و ششم دهم درصد ادامه دهد.

در حالیکه ۳ روز از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین می گذرد شایع شده بود که  ایران ممکن است از اجرای گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ایش بر اساس برجام خودداری کند یا آن را به تعویق بیندازد، اما منابع آگاه به خبرگزاری تسنیم گفتند که با توجه به عدم تامین شروط ایران و بسیار ناکافی بودن موضوع اینستکس ایران قطعا گام دوم را در زمان تعیین شده که احتمال بسیار زیاد، ۱۰ روز دیگر عملیاتی خواهد کرد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه حکومت  پس از نشست کمیسیون مشترک برجام که در وین برگزار شد،گفته بود:  این جلسه برای توقف تصمیم ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی کافی نیست،  کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند نشست کمیسیون مشترک برجام ، انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند .

عراقچی افزود:   بهرحال ما روی آن فکر کنیم. من نتایج را به تهران می‌برم و آنها تصمیم می‌گیرند که چه اقدامی انجام دهند؛ تصمیم به “کاهش تعهدات” را متوقف کنند یا خیر. من در جایگاهی نیستم که بگویم ایران این کار را می‌کند یا نه، اما از نظر من جلسه امروز برای توقف تصمیم ایران به کاهش تعهدات کافی نیست.

وی نگفت که منظورش از “آنها” چه کسانی است؟ .اما اکنون مانند همیشه مشخص است که علی خامنه ای و نزدیکان او در این زمینه تصمیم نهایی را گرفته اند .

4 دیدگاه‌

  1. بعد از این همه تهدید و شانتاژ بازی رژیم آخوندی یکی نیست بگه اگر شما تصمیم به ساخته بمب اتمی ندارید , پس اینهمه تلاش و تقلاو تهدید چه معنایی داره؟ که اله میکنیم بله میکنیم و اورانیوم قوی تر تولید میکنیم ؟ اورانیوم نان و آب نمیشه برای ملت بیچاره. خجالت بکشید دروغ گویی تا چه حد؟ ای خائنان وطن فروش

  2. روزی که روسیه اورانیوم غنی شده مورد نیاز بوشهر را به ایران فرستاد و پرزیدنت بوش هم ضمن تایید آن از انرژی صلح آمیز برای ایران حمایت کرد,در همانروزرئیس جمهور وقت ایران( احمدی نژاد) بجای نوید برق هسته ای برای ایران اعلام کرد روز محو اسراییل نزدیک شده است !آیا چنین حرفی در چنان روزی چه نتیجه گیری میتواند برای یک ناظر بیطرف داشته باشد ?!!

  3. یکبار دیگه میگم عدم حمله به تاسیسات اتمی = محو اسراییل با بمب اتمی جمهوری اسلامی= محو متقابل ایران…. پس تنها راه باقیمانده =نابودی تاسیسات اتمی = درگیری رژیم = سقوط رژیم
    البته خساراتی به کشور خواهد خورد ولی از نابودی و محو کامل در معادله بالا بهتر است

  4. ببینید هنر این داعش شیعه اسلامی بعد از چهل سال چیست فقط باج گیری از جهانیان به تهدید به ساخت سلاح کشتار جمعی !!
    بعد چهل سال که حتی سنگ قبر و دسته بیل را از چین وارد می کنند ارمغانشان برای ملت ایران سلاح کشتار جمعی و چاقو کشی و عربده کشی بین المللی است ننک بر ولایت فقیه و جمهوری گندیده اسلامی که سزاوار سرنگونی با زور و اقدام نظامیست مثل یک غده سرطانی و متعفن که جان ایرانیان و جهانیان را تهدید می کند.

Comments are closed.