ایران: بیانیه پمپئو درباره حمله به سفارت آمریکا مشکوک است

سخنگوی وزارت خارجه ‌ایران اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد حمله موشکی روز گذشته به سفارت آمریکا در بغداد را به لحاظ زمان این حمله و بیانیه صادره از سوی مایک پمپئو “مشکوک” اعلام کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مورد حملات موشکی اخیر به سفارت آمریکا و مرتبط دانستن آن با ایران را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، خطیب‌زاده گفت: «اظهارات وزیر خارجه آمریکا را محکوم می‌کنم. وزیر خارجه‌ای که شناخته شده است که دروغ می‌گوید و فریب می‌دهد. فکر می‌کنم دولت عراق حتما با جدیت بر اساس وظایفش مسببان آن را پیدا خواهد کرد و به آمریکا هشدار می‌دهم که به دنبال متشنج کردن اوضاع در این روزها نباشد.»

منطقه سبز بغداد که در آن سفارت آمریکا قرار گرفته روز گذشته (۲۰ دسامبر) هدف حمله چند موشک قرار گرفت. دو منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفتند که هدف از این حمله سفارت آمریکا بوده است.

پمپئو در توییتی این حمله را به “شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران” نسبت داده و نوشته است، آن‌ها “بار دیگر آشکارا و بی‌پروا در بغداد حمله ‌و غیر نظامیان عراقی را زخمی کرده‌اند”.

او افزود: «مردم عراق شایسته آن‌اند که این مهاجمان را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. این جنایت‌کاران خشن و فاسد باید اعمال بی‌ثبات‌کننده خود را متوقف کنند.»

 

خطیب‌زاده در واکنش به این اظهارات گفت: «اماکن دیپلماتیک ایران هم متاسفانه بارها در عراق مورد حمله واقع شده است. اما واقعا نوع این حمله و زمانش و بیانیه‌ای که وزیر خارجه آمریکا صادر کرد نشان می‌دهد که مشکوک است و انگار بیانیه از قبل آماده شده است.»

ارتش عراق و سفارت آمریکا در بغداد اعلام کردند، دست کم هشت موشک کاتیوشا شامگاه یکشنبه به منطقه سبز شلیک شده است.

بر اساس گزارش‌ها، اکثر این موشک‌ها به یک مجتمع مسکونی و یک ایستگاه بازرسی در داخل منطقه به‌شدت حفاظت‌شده سبز اصابت کرده و خساراتی به چند ساختمان و خودروهای اطراف آن وارد آمده است. همچنین محوطه سفارت آمریکا نیز خساراتی جزئی دیده است.

ارتش عراق این حملات را به “یک گروه غیرقانونی” نسبت داده است. گروه کتائب حزب‌الله که پیش از این بارها به حمله به پایگا‌ه‌های نظامی و دفتر دیپلماتیک آمریکا در عراق متهم شده در بیانیه‌ای این حمله موشکی را محکوم کرده و گفته است، این تهاجم جان غیرنظامیان (عراقی) را به خطر انداخته است.

این گروه همچنین خواستار تخلیه کلیه “مظاهر فعالیت نظامی آمریکا در مناطق مسکونی امن بغداد” شده است.