ایران تائید کرد که نفتکش “ریاح” را در اختیار دارد، ولی ادعا می کند که برای تعمیرات است

ساعاتی پس از آن که یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی کرد که سپاه پاسداران یک نفتکش کوچک امارات عربی متحده را دزدیده و آن را به سواحل جزیره قشم منتقل ساخته، وزارت خارجه حکومت ایران خبر قرار داشتن نفتکش در آب های ایران را مورد تائید قرار داد و در همان حال ادعا کرد که این نفتکش ربوده نشده، بلکه با مشکلاتی روبرو گردیده و به آب های ایران انتقال یافته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه گفت که این نفتکش دچار مشکل گردیده بود و نیاز به کمک و تعمیرات داشت و از این رو به آب های ایران انتقال یافت. ماموریت نفتکش دو هزار تنی، انتقال نفت از بخش غربی آن کشور به بخش شرقی می باشد که برای رسیدن به این نقطه باید از تنگه هرمز بگذرد.

تسلط سپاه پاسداران بر این نفتکش، هنگام عبور از تنگه هرمز، در بخش آب های متعلق به ایران صورت گرفت.

عباس موسوی ادعا کرد که این کشتی برای انجام تعمیرات در آب های ایران متوقف گردیده است. ولی او به محل توقف نفتکش اشاره ای نکرد و گفت که جزئیات بیشتر، بعدا اعلام خواهد شد.

مقامات اطلاعاتی می گویند که این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران بسیار مشکوک می نماید و توضیح نمی دهد که چرا کوتاه مدتی پس از ورود نفتکش “ریاح” به بخش ایرانی تنگه هرمز، ناگهان دستگاه ردیاب آن خاموش شد و به سرنشینان کشتی اجازه داده نشده با مرکز خود تماس بگیرند و مشکلات فنی خود را بیان کنند و تقاضای کمک نمایند.

عباس موسوی در سخنان خود توضیح نداد که چگونه است که حکومت ایران از شامگاه روز شنبه (چهار روز پیش) که این کشتی را در اختیار گرفت، درباره آن سکوت کرده است.

روز گذشته (سه شنبه) و سه روز پس از ناپدید شدن یک نفتکش متعلق به امارات عربی متحده مقامات آمریکایی ابراز اطمینان کردند که سپاه پاسداران این نفتکش را وادار ساخته  که در آب های ایران متوقف شود و دستگاه ردیاب خود را خاموش کند.

حکومت ایران بارها تهدید کرده که اگر صادرات نفت آن کشور متوقف گردد، ایران متقابلا صدور نفت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را فلج خواهد کرد و یک بحران بزرگ انرژی برای کشورهای مصرف کننده به وجود خواهد آورد.

حکومت ایران دو هفته پیش امارات عربی متحده را متهم ساخته بود که پهپاد اطلاعاتی آمریکایی که هدف موشک قرار گرفت و نابود شد، از پایگاه نیروی هوایی آمریکا در امارات پرواز کرده بود. مقامات رسمی حکومت ایران گفته بودند که امارات، غرامت چنین اقدامی را خواهد پرداخت. اگر نفتکش امارات دزدیده شده باشد، ممکن است رژیم ایران در چارچوب عملی ساختن تهدیدهای خود، به این اقدام دست زده است.

نفتکش “ریاح” با پرچم پاناما آمد و شد می کند. مقامات امارات ادعا می کنند که این نفتکش به آن امیرنشین تعلق ندارد و هیچیک از ملوانان آن نیز اهل امارات نیست.

2 دیدگاه‌

  1. عباس موسوی ، تو مانند ملاها یک دروغگو بیشتر نیستی!! سپاه پاسداران حکومت ملاها هم که به جز تروریست چیز دیگری نیستند.

    ” ایران کف دست دیوان است!”
    ملاها در پناه ابردزدان اروپایی و روسیه میخواهندکه جهنم داخل ایران را پایدار نگاه دارند. حکومت های انگلیس و روسیه ۱۰۰ سال پیش قسمت هایی بزرگ از خاک وطنمان را از ایران جدا کردند. پس چرا ایرانیان میهن پرست، مالباخته و سایرین بطور خود جوشانه نمیروند در تهران در جلوی سفارتهای این مزدوران اعتراض کنند؟ انگلیس و روسیه همین پارسال دریای کاسپین را (به عنوان باج گیری از ملاها) ازکشور ما جدا کردند. این ها هدفشان این است که با پایداری رژیم ملاها کشور ایران را به یک استان کوچک یعنی” ایرانستان” تبدل کنند.

  2. بسته شدن تنگه هرمز و جلوگیری از نفت دیگران اکنون عملی شده الان موقع ضربه سهمگین نظامی و سرنگونی جمهوری اسلامیست.

Comments are closed.