ایران: دادگاه ویژه کانادا صلاحیت ندارد به پرونده سقوط هواپیمای مسافری اوکراینی رسیدگی کند

سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران ادعا کرد: دادگاه کانادا صلاحیت ندارد به شکایت کانادا و کشورهای دیگر در پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی و کشته شدن همه سرنشینان آن رسیدگی کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ، در واکنش به شکایت خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در دادگاه‌های کانادا، گفت: «دادگاه کانادایی در مورد اتفاقی که خارج از حوزه قضایی آن رخ داده، هیچ صلاحیتی ندارد و در داخل ایران این پرونده در دو مسیر مذاکرات با دولت اوکراین و رسیدگی قضایی به صورت همزمان با دقت و جدیت در حال پیگیری است».

شماری از خانواده های  کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که هدف موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت دو روز پیش  با طرح شکایتی در دادگاه‌های کانادا خواهان رسیدگی به این پرونده شدند.

خطیب‌زاده در این باره  تاکید کرد که «در اخبار رسانه‌ای از موضوع اطلاع پیدا کردیم و وزارت خارجه نه چنین چیزی دریافت کرده و نه دریافت خواهد کرد».

این در حالی که یکی از دفاتر حقوقی که وکالت شکات را در این پرونده به عهده گرفته اعلام کرده است که شکایت خود را از طریق ایمیل به افرادی که در این دادخواست از آنها نام برده شده، رسانده و نسخه ای از همین شکایت نامه را هم به دفتر  علی خامنه ای، رهبر اسلامی ایران فرستاده و رسید آن را هم دریافت کرده است.

سخنگوی وزارت  خارجه حکومت پیگیری ها ی کشور کانادا دراین زمینه را نادرست خوانده و گفت: «دولت کانادا اگر واقعا قصد دارد به خانواده‌های داغدار این حادثه کمک کند، باید از این نمایش‌ها با اغراض خاص سیاسی دست بردارد».

او در حالی این سخنان را بیان می کند که دو روز پیش کانادا شکایات بابت هواپیمای ساقط شده توسط سپاه را ‘رسما به ایران اطلاع داد و اعلام کرد: دو شکایت دسته‌جمعی علیه تهران  و برخی مقام های ارشد حکومت از جمله بعضی از فرماندهان ارشد سپاه، در دادگاه های این کشور به جریان افتاده است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه کانادا در نامه ای به وزارت خارجه حکومت ایران رسما موضوع این دو شکایت را به اطلاع مقام های ایرانی رسانده است.

یکی از وکلای مدافع این پرونده گفته است که سرنگون کردن هواپیمای مسافربری “یک اقدام تروریستی است” و گفته است که دادخواستی که به دادگاه ارائه شده ایران را به “سهل‌انگاری” در مورد این پرواز متهم کرده است.

یکی از دفاتر حقوقی که وکالت شکایت را در این پرونده به عهده گرفته اعلام کرده است که شکایت خود را از طریق ایمیل به افرادی که در این دادخواست از آنها نام برده شده، رسانده و نسخه ای از همین شکایت نامه را هم به دفتر  علی خامنه ای، رهبر اسلامی ایران فرستاده و رسید آن را هم دریافت کرده است.

روزنامه نشنال پست کانادا نیز در باره  تاخیر در به جریان افتادن این شکایت ها نوشته است که شایعه شده بود که  دولت کانادا سرگرم مذاکره با ایران برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک است اما پس از شکایت وکلا به دادگاه بابت این موضوع، اعلام شد که تاخیر ناشی از مسائل مربوط به همه‌گیری و شیوع ویروس کرونا بوده است.

ایران و کانادا روابط سیاسی با یکدیگر ندارند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و اتاوا تعطیل است.

یک فروند هواپیمای اوکراینی در بهمن سال گذشته خورشیدی در حال ترک ایران بود، که ناگهان با دو فروند موشک سپاه پاسداران هدف قرار گرفت  و همه سرنشینان و خدمه آن کشته شدند.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته بود که ایران پس از این حمله در انتظار واکنش موشکی آمریکا بوده اما “بنابر ملاحظاتی” آسمان کشور به روی هواپیماهای مسافری بسته نشده بود.

سرانجام مقام های نظامی ایران پس از سه روز انکار شلیک به این هواپیما، مسئولیت سرنگونی آن را پذیرفتند. به فاصله کوتاهی پس از این سرنگونی گروهی از خانواده های قربانیان شکایتی را در یکی از دادگاه های کانادا علیه دولت و مقام های ارشد ایران به ثبت رساندند