ایران دارد به گورستان مبدل می شود و تعطیلی پنج روزه، به گفته کارشناسان،اقدام نمایشی و پرزیان است

در همان حال که شمار قربانیان کورونا در ایران روز به روز بالاتر می رود و سراسر کشور را مرگ و عزا فرا گرفته است، کارشناسان و حتی مردم و بخشی از مقامات ارشد حکومتی، اعلام تعطیلی پنج روزه را برای کاهش میزان ابتلا، یک شوخی بی مزه توصیف می کنند که فقط برای ظاهرسازی است و هیچ تاثیری در کاهش بیماری ندارد.

همچنین، در حالی که آخوند رئیسی به دروغ گفته است که بزودی سی میلیون دوز واکسن به ایران میرسد، و علی خامنه ای وعده داده که در همین هفته های آینده تولید واکسن برکت آغاز خواهد شد، مقامات مسئول رژیم اعتراف می کنند که حتی اگر کارآمدی واکسن برکت محرز باشد، کارخانجاتی برای تولید انبوه واکسن وجود ندارد.

مقامات حکومتی، به بازار آوردن واکسن برکت را به پائیز آینده، یعنی حدود سه یا چهار ماه دیگر وعده داده اند و این قرار بود که واکسن در پایان زمستان سال پیش به بازار آید.

همچنین اعتراف برخی از مقامات مسئول حکومتی، دایر بر این که آمار دروغین در اختیار مردم گذاشته شده، همچنان افزایش می یابد و مردم میگویند که میزان مرگ و میر بین دو تا سه برابر ارقامی است که اعلام می شود، از ناتوانی، و شاید غرض ورزی و بی اعتنایی سران حکومت به جان مردم حکایت دارد.

بازداشت هفت تن از تلاشگران سیاسی و اجتماعی که قصد داشتند علی خامنه ای را به عنوان عامل اصلی این جنایت نسبت به مردم، به محاکمه بکشانند، یک بار دیگر به مردم نشان داد که حکومت به شدت بیم دارد اعتراض های مردمی به یک خیزش عمومی مبدل شود و این گونه اقدامات مسالمت آمیز اعتراضی، ممکن است سرآغاز آن باشد و باید به شدت از این روند جلوگیری شود.

در تهران این گمان بالا گرفته که ابراز مخالفت علی خامنه ای با واردات واکسن فایزر و مدرنا، به هدف آن بوده که واکسن سینوفارم ساخت چین، با مارک دروغین “برکت” در ایران تولید شود و امتیاز آن در دست نهادهای وابسته به بیت رهبری و سپاه پاسداران باشد و از این راه سود کلانی نصیب این نهادها شود.

تعطیلی پنج روزه نیز مورد انتقاد شدید مردم قرار گرفته و یک نمایش ظاهری تلقی شده است. مردم می گویند که این برنامه، نه تنها موج کورونا را متوقف نخواهد ساخت، بلکه موجب افزایش آن خواهد شد.

حکومت، پس از هفته ها بحث و جدل اعلام کرده که از روز دوشنبه (فردا) تا شنبه پیش رو به مدت پنج روز تعطیلی اعلام می کند. ولی گزارش می رسد که مردم خود را برای سفر و استفاده از تعطیلی آماده می سازند، و این امر موجب افزایش موارد ابتلا خواهد گردید و زیان آورتر خواهد بود.

کارشناسان بهداشت جهانی می گویند که برای شکستن زنجیره انتقال ویروس از افرادی به افراد دیگر، باید دو هفته قرنطینه کامل برقرار گردد. یعنی، افراد از خانه بیرون نیایند و با افراد دیگری هیچگونه تماس فیریکی نداشته باشند. ولی آن چه که در ایران به عنوان “تعطیلی” اعلام شده، تنها پنج روز است و به مفهوم خودداری از خروج از منزل نیست.

آگاهان می گویند که رژیم بیم دارد اگر قرنطینه واقعی برقرار سازد، و دو هفته کامل ادامه یابد، قادر به کنترل آن نخواهد بود.

قرنطینه دو هفته ای، به مفهوم آن است که مردم باید کسب و کار خود را دو هفته تعطیل کنند و درآمدی نداشته باشند و چنین امری در شرایط کنونی فقر و کاهش درآمد، برای مردم ایران قابل تحمل و اطاعت نیست.

در کشورهای پیشرفته جهان، و از جمله اسرائیل، هنگام برقراری قرنطینه و یا محدودیت های تماس اجتماعی، به آنانی که درآمدشان آسیب دیده، کمک نقدی قابل توجهی اعطا می شود ولی حکومت ایران فاقد یک منبع مالی می باشد که به مردم کمک کند.

انتظار می رفت که نهادها دینی مانند آستان قدس رضوی و همچنین نهادهای حکومتی مانند بنیاد مستضعفان و غیره، که میلیاردها دلار ثروت دارند، کیسه را کمی شل می کردند و به مردم کمک مالی می رساند. در واقع، ثروت آن ها همان پولی است که خود مردم به عنوان تبرعات به این اماکن اهدا کرده اند و طبیعتا باید صرف کمک به نیازمندان گردد.