ایران در تلاش خود پیروز شد و سوپر نفتکش آن توانست در بندر سوریه لنگر انداخته و تخلیه کند

افشاگری سخنگوی وزارت خارجه ایران دایر بر اینکه سوپرنفتکش “آدریان دریا” بالاخره توانسته است خود را به سواحل سوریه برساند و دو میلیون بشکه نفت خود را تخلیه کند، جنجالی در جهان برانگیخت و شیوه عملکرد دولت ایالات متحده را زیر سوال برد و آن این که چرا آن کشور به موقع عمل نکرد و جلوی ادامه حرکت این کشتی و نزدیک شدن آن به سواحل سوریه را نگرفت. محافل آگاه گفتند که رژیم ایران با هوشمندی توانسته است به دولت پرزیدنت ترامپ رو دست بزند.

مقامات رسمی آمریکایی هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران عباس موسوی، در یک کنفرانس مطبوعاتی فاش ساخت که سوپر نفتکش آدریان دریا، که نام پیشین آن گریس وان بوده، بار خود را در نقطه ای در مدیترانه تحویل داده است. وی نام آن نقطه را قید نکرد، ولی سامانه خبری تسنیم نوشت که محل تخلیه محموله این سوپر نفتکش، ساحل سوریه بوده است. قبلا اعلام شده بود  که این نفتکش خواهان لنگر انداختن در یکی از بنادر یونان است. ولی دولت آتن پس از دریافت اخطار از ایالات متحده حاضر نشد به آن کمک برساند. محل بعدی که اعلام شده بندر مرسین در سواحل ترکیه بود که در آنجا نیز این سوپر نفتکش ظاهرا اجازه لنگر انداختن نگرفت.

ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که این امر نوعی مانور برای به اشتباه انداختن ایالات متحده بوده و نفتکش می خواسته است وارد آب های ساحلی ترکیه شود و از آنجا خود را به اب های سوریه برساند – بی آن که رزمناو آمریکایی بتوانند به آن نزدیک شوند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه با لحن پیروزمندانه ای گفت که رژیم ایران از پیش اعلام کرده بود که هیچکس نمی تواند جلوی فروش نفت را بگیرد و ایران به هر کس که بخواهد، بالاخره نفت خود را خواهد فروخت.

موسوی گفت : «ثابت کردیم که اقدامات ایذایی، تاثیری در برنامه های ما ندارد». اشاره او به اقدامات ایالات متحده علیه نزدیک شدن به کشتی به سواحل سوریه بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده گفت: «از پیش نیز اعلام کرده بودیم که اقدامات ایذایی، فقط موجب دردسر خود اذیت کننده خواهد شد و تاثیری بر ما ندارد».

اکنون باید دید که دولت بریتانیا در برابر این ترفند شیادانه حکومت ایران چه واکنشی نشان خواهد داد. دولت جبل الطارق که از لندن دستور میگیرد، در تصمیم خود برای رهاسازی این سوپر نفتکش گفته بود که محمد جواد ظریف به همتای انگلیسی خود قول داده که مقصد این نفتکش سوریه نیست و محموله آن به سوریه داده نخواهد شد. اکنون ثابت می شود که این یک دروغ آشکار بوده و رژیم ایران قول خود را نقض کرده است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این باور است که جریان سوپر نفتکش “آدریان دریا” شکستی برای دیپلماسی ایالات متحده می باشد. در طول سفر طولانی این نفتکش از جب الطارق به سواحل سوریه، ناوگان آمریکایی فرصت های بسیار داشت که این نفتکش را به اتهام نقض قوانین تحریم از جانب ایالات متحده، توقیف کند. ولی از این اقدام خودداری ورزید – و به عکس، هنگامی که نفتکش به سواحل ترکیه و سوریه رسیده بود، دولت واشنگتن پانزده میلیون دلار جایزه برای کاپیتان نفتکش تعیین کرد که آن را به نقطه ای برساند که بتوان آن را توقیف کرد.

دولت ایالات متحده هنوز واکنشی در این باره انتشار نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، در دنباله اظهارات خود، همچنین اعلام کرد که سرنوشت نفتکش بریتانیایی نیز که در بندرعباس در حال توقیف است، بزودی مشخصی خواهد شد. ارزیابی بر آن که اکنون پس از تخلیه محموله “آدریان دریا” در بندر سوریه، دلیلی برای ادامه توقیف نفتکش بریتانیایی وجود ندارد.