ایران دوباره از جمهوری ترکمنستان برق وارد می کند زیرا ایران قادر به تولید کافی برق نیست


رئیس اتاق بازرگانی حکومت اسلامی،  از انتقال دوباره برق از ترکمنستان به ایران خبرداد و گفت: انتقال ۲۵۰ مگاوات برق از این کشور  از امروز آغاز می‌شود. رژیم ایران، ناچار است برای جلوگیری از خاموشی، سالانه پنج درصد به تولید برق خود بیفزاید.

وات واحد اندازه‌گیری نیرو است و تجارت برق معمولا بر اساس “وات ساعت” که واحد اندازه‌گیری انرژی است، انجام می‌شود.
مجید محمدنژاد نگفته است که ایران قرار است چه میزان وات ساعت برق از ترکمنستان وارد کند، اما آمارهای رسمی وزارت نیرو نشان می‌دهد ایران در سال ۹۷ بیش از ۱.۲ تراوات ساعت برق از ترکمنستان خریده و این کشور سهمی ۵۰ درصدی در کل واردات برق ایران داشته است.
ایران از ابتدای سال گذشته تاکنون خرید برق از ترکمنستان را متوقف کرده بود، اما گزارش‌ها حاکی است پیک مصرف برق در تابستان امسال بالا رفته و سایت رسمی وزارت نیرو نیز ۲۵ خرداد هشدار داد پیک مصرف برق از مرز ۵۵ هزار مگاوات عبور کرده و اگر مصرف برق با همین روند ادامه یابد «ناچار به اعمال خاموشی خواهیم شد».
ایران برای جلوگیری از خاموشی، سالانه باید پنج درصد به تولید برق خود بیفزاید، اما پروژه‌های توسعه صنعت برق ایران طی سال‌های گذشته به شدت با تاخیر روبرو بوده است.
محمدنژاد افزود: است با توجه به شیوع کرونا از چهار ماه گذشته مرز مشترک دوکشور از سه معبر سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون بسته شده است.
اما راه ارتباطی ما به اوراسیا و آسیای میانه هم از همین طریق است و همچنین ترانزیت و مبادله کالا از همین مسیر است.
وی گفت: بسته شدن مرزها باعث شده که  تجارت بین طرفین محدود و یا کلا متوقف شود.حجم تجارت با ترکمنستان در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به پنج درصد رسیده است.