ایران نسبت به برزیل بخاطر خودداری از سوخت رسانی به کشتی‌های ایرانی ابراز خشم کرد

دو کشتی یاد شده دو ماه پیش محموله‌های کود شیمیایی اوره به برزیل حمل کرده بودند و قرار بود هنگام بازگشت، ذرت از برزیل به ایران بارکنند، اما به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نیستند

پس از آن که خبر رسید دولت برزیل از سوخت رسانی به دو کشتی ایرانی، با نام های  باوند و ترمه که در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار دارند، خودداری ورزیده است، حکومت اسلامی ایران به دولت برزیل هشدار داد که از این رفتار دست بردارد.

کشتی های بازرگانی ترمه و باوند، برای واردات ذرت به برزیل رفته‌اند، اما شرکت‌های برزیلی از جمله شرکت نفت ملی آن کشور از بیم عملیات تنبیهی از جانب ایالات متحده، حاضر به سوخت‌رسانی به آنها نیستند و احتمالا ایران مجبور شود خود برای آنها سوخت ارسال کند.

دو کشتی یاد شده دو ماه پیش محموله‌های کود شیمیایی اوره به برزیل حمل کرده بودند و قرار بود هنگام بازگشت، ذرت از برزیل به ایران بارکنند، اما به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نیستند.

بر اساس آمارهای گمرک ایران، برزیل در سال جاری ۲.۵ میلیون تن ذرت به ایران صادر کرده است و این دو کشتی مجموعا برای حمل ۱۱۶ هزار تن ذرت راهی این کشور شده بودند.

رئیس‌جمهوری برزیل، هفته گذشته ، درباره توقف کشتی های حکومت ایران در برزیل به علت نبود سوخت گفته بود:   دولتش به شرکت‌های این کشور درباره گستره تحریم‌های آمریکا علیه حکومت ایران و پیامدهای نقض این تحریم‌ها هشدار داده است.

وی گفت: «من به ویژه به ترامپ نزدیکم و دو بار به دیدن او رفته‌ام. آمریکا اقتصاد اول جهان و دومین بازار بزرگ محصولات ماست و برزیل نیز آغوش خود را برای همکاری‌ها و معاملات بیشتر با ایالات متحده گشوده است».

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار آمریکا، صادرات این کشور به برزیل در پنج ماه ابتدایی امسال حدود ۱۶.۹ میلیارد و وارداتش از برزیل ۱۲.۹ میلیارد دلار بوده است.که این امار نشان می دهد تجارت دوجانبه بین دو کشور در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به هشت درصد رشد داشته است

یک دیدگاه

  1. برزیل ازت ممنونیم. در ضمن ذرت برای بدن انسان خوب نیست هرچند که شاید دلیل خشم ملا ها هم برای ان است که نمیتوانند مواد بدتری را به خورد مردم بدهند. ملاها به نمک و شکر وارداتی اهک اضافه میکنند تا حجمش را زیاد کنند. این باعث سنگ کلیه، بیماری کبد و قلبی میشود.m

Comments are closed.