ایران و اعراب شادی کردند که یک هواپیمای اسرائیلی پس از ۳۴ سال سقوط کرد

دولت سوریه، حکومت اسلامی ایران و بسیارز از رسانه های عربی، سقوط یک فروند جنگنده اسرائیلی در عملیات روز شنبه در سوریه را “پیروزی درخشان” و “نقطه عطف” در رویایی با اسرائیل توصیف کردند. ولی در اسرائیل گفته می شود که با توجه به شمار زیاد حملات هوایی اسرائیل در خاک سوریه، چنین احتمالی به حساب آمده بود.

با این همه، تحقیقات در مورد علل و چکونگی سقوط جنگنده اف ۱۶ هنوز به پایان نرسیده است. سه احتمال مطرح است: یا این که هواپیما به نقص فنی دچار شده بود، احتمال دوم آن که دستگاه های داخل اسرائیل که مسوول حفظ هواپیماها هنگام انجام در خاک دشمن هستند به خوبی عمل نکردند – و احتمال سوم آن که ارتش سوریه این جرات را به دست آورده که نسبت به عملیات هوایی اسرائیل واکنش نشان دهد.

گفتنی است: در ظرف حدودا شش سالی که خیزش مردمی در سوریه ادامه دارد، و سپاه پاسداران در شمار زیاد افراد خود را به سوریه فرستاده، نیروی هوایی اسرائیل دست کم یک هزار ماموریت هوایی در خاک سوریه انجام داده و همه هواپیماها سالم به آشیانه خود بازگشته اند. و اکنون باید بررسی کرد که این بار چه شده است.

در ۳۴ سال گذشته، این نخستین بار است که یک جنگنده اسرائیلی، هنگام انجام عملیات هوایی در خاک دشمن سقوط می کند. ولی این هواپیما در داخل خاک اسرائیل سرنگون شد و خوشبخانه به اهالی غیرنظامی آسیبی وارد نساخت و موجب زیان مالی نیز نشد.

دو خلبان این هواپیما که زخمی شدند، هنوز در بیمارستان هستند. ولی خلبانی که جراحات سبک برداشته بود امروز به خانه خود باز می گردد و معالجه خلبان دوم ادامه دارد. او از ناحیه شکم به شدت مجروح شده، ولی از مرگ نجات یافته است.

قرمانده نیروی هوایی که از زخمی ها در بیمارستان عیادت کرد، شهامت آنان را ستود و گفت که تصمیم آن ها برای رها کردن هواپیما و فرود آمدن با چتر نجات، اقدامی کاملا شایسته بوده است.

نخست وزیر و رئیس جمهوری اسرائیل نیز با خلبانان زخمی، در بیمارستان دیدار کردند.

 

 

5 دیدگاه‌

  1. اما من یقین دارم که سقوط جنگنده اسرائیلی مقدمه سقوط قطعی اسرائیل است اگر باور ندارید منتظر باشید مگر اینکه اسرائیل به توصیه هیچکس عمل نکند و براساس تشخیص خود نبردی کوبنده را اغاز کند

  2. اسراییل تکوین شده.اصلا میدونین فرق تکوین با تشریع چی چیه؟.تکوین یعنی مقدر مطلق شده عهد خداست که در حد همین فلسطین فعلی به یهودیا برسه.من اگه جای محمود عباس بودم اصلا با تکوین خدا مقابله نمیکردم.اگر بجنگند میدونی چی میشه؟همین الان هم در زمین یهودیان با اجازه آنها هستند اگر بجنگند شکست سختی میخورند و همین ۴ تا خونه ای که دارند مصادره میشه.اگر اسراییل کوتاه بیاد میدونی چی میشه از حقشون کوتاه اومدند نیمی از خاکشونو از دست میدن و در دراز مدت باقیه اونو چون از تکوین سرپیچی کردند.حرمت روز شنبه را نگه دارید.طبق ده فرمان موسی بیهوده نکشید ولی اگر حمله کردند بزنید

Comments are closed.