ایران و ترکیه به روسیه نزدیک تر می شوند و اسرائیل از این تحولات ابراز نگرانی می کند

نزدیکی فزایندۀ روسیه به حکومت اسلامی ایران و دولت اسلامگرای ترکیه، موجب نگرانی اسرائیل است

هم پیمانی های سیاسی در خاورمیانه به سرعت در حال دگرگونی می باشد و آگاهان سیاسی در اسرائیل می گویند که دولت اسلامگرای ترکیه، کشوری که روزگاری یکی از نزدیکترین هم پیمانان ایالات متحده بود، اکنون هرچه بیشتر به روسیه نزدیک شده و دست اتحاد به دولت مسکو داده است. کارشناسان می گویند که این تغییر و تحول مورد نگرانی اسرائیل است و ممکن است تنش های بیشتری در حوزه دریای مدیترانه به وجود آورد.

روسیه هم زمان می کوشد که رژیم ایران را نیز زیر چتر حمایت خود بگیرد، و به هدف یافتن راهکاری برای سوریه که بتواند منافع ایران، روسیه و ترکیه را تامین کند، چند دیدار سه گانه بین پرزیدنت پوتین با حسن روحانی و رجب طیب اردوغان انجام شده است.

نزدیکی هرچه بیشتر بین روسیه با ترکیه، موجب نگرانی شدید قبرس شده و یونان نیز از آن ناخرسند است.

علت این نگرانی، نه تنها این واقعیت است که ترکیه با یک اقدام نظامی، بخش شرقی جزیره قبرس را به تصرف خود درآورد و آن را یک ناحیه مستقل اعلام کرد، بلکه اکنون می خواهد در نزدیکی آب های آن به جستجوی ذخیر بزرگ گاز در اعماق دریا بپردازد.

این اقدام باعث شدت گرفتن تنش بین قبرس و ترکیه گردیده و ارتش ترکیه ناوهای جنگی به آن ناحیه فرستاده است.

اسرائیل در فاصله چند ده کیلومتری از قبرس، در مرزهای آبی خود ذخایر هنگفت گاز را در اعماق دو تا سه هزار متری دریا شناسایی کرده و به استخراج آن پرداخته است و اکنون ترکیه می خواهد در بخش آب های اقتصادی قبرس در شرق آن کشور به حفاری بپردازد که دولت نیکوزیا به شدت مخالفت می ورزد و آن را دزدی دریایی می داند.

دولت یونان نیز نسبت به احتمالات تعرضی دولت اسلامگرای ترکیه ابراز نگرانی می کند.

قبرس و یونان یا اسرائیل مناسبات بسیار دوستانه ای دارند و این در حالی که تا پیش از به روی کار آمدن دولت اسلامگرا در آنکارا، مناسبات ترکیه و اسرائیل بسیار دوستانه تر بود.

آگاهان می گویند که اکنون اردوغان می کوشد از ایالات متحده دور شود و به روسیه نزدیک تر گردد. به دنبال همین تصمیم بود که اردوغان تصمیم به خرید سامانه ضد موشکی روسی از نوع اس چهارصد گرفت و به دنبال آن، ایالات متحده اعلام کرد که از فروش هواپیماهای رادار گریز و بسیار پیشرفته اف ۳۵ به ترکیه خودداری می ورزد.

این تحولات موجب نگرانی اسرائیل شده که با دولت مسکو مناسبات دوستی و همکاری دارد و نگران است که روسیه به خاطر منافع مستقیم خود در گسترش دوستی با ترکیه و رژیم ایران، منافع اسرائیل را نادیده بگیرد و یا آن را به خطر اندازد.

اردوغان دو روز پیش در سخنرانی در برابر اعضای حزب اسلامگرای توسعه و عدالت گفت که از دیدگاه او، هر کس با اسرائیل دشمنی می کند دوست او می باشد و وی با هرکس که نسبت به اسرائیل ابراز دوستی کند، خصومت خواهد ورزید.

وزیر خارجه یونان در این هفته گفت که اسرائیل باید نسبت به درگیری ها بین ترکیه و کشور وی، شناخت بیشتری داشته باشد.

6 دیدگاه‌

  1. اسلامگرایان دشمنی عمیقی با غرب و آمریکا دارند. با استناد به اینکه دشمن دشمن دوست هست به روسیه و چین نزدیکی میکنند. همین استدلال را هم روسیه و چین میکنند. در اینجا غرب آمریکا و اسرائیل باید متحد باشند شاید متحد در اینجا هندوستان هم برای غرب باشد

  2. درود.
    متاسفانه علی رغم تلاشهای بین المللی، هلال شیعی هر روز در حال کاملتر شدن است. روسیه اکنون بعنوان قیّم خود را حامی مسلمانان و حکومتهای دیکتاتورشان معرفی کرده است در حالی که اداره ی این کشورها کاملا به شیوه ی کمونیستی انجام میگردد. شاید تنها راه برون رفت از این وضعیت که نتیجه اش محاصره ی همه جانبه ی سرزمین مقدس اسرائیل است، تلاش دیپلماتیک بیشتر دولت اسرائیل و حمایت متفکرانه ی آمریکا باشد. واقعیت این است که اکنون از جنوب اسرائیل، یمن در دوردست و گاها مصر در نزدیکی، از شمال و شرق آن فلسطین، سوریه و لبنان، از غرب، قبرس و گاها ترکیه از طریق دریا همگام با سیاستهای ایران در یهود ستیزی علَم شده اند. این موضوع، از سویی موجب دلگرمی رژیم ایران و از سوی دیگر باعث ناامن شدن اسرائیل میشود.
    جاوید سرزمین مقدس اسرائیل.

  3. این آقای ترامپ با رژیم اینقدر این دست اون دست میکند تا ایران هم مثل سوریه توسط روسها و حزب اله و حشدالشعبی اشغال شود تا بعد به چه کنم چه کنم بیوفته۰ ترامپ هم مثل اوباما فرصت سوزی میکنه تا کار از کار بگذره

  4. نویسنده عزیز شما از ترکیه ایراد میگیری که قسمتی از قبرس را اشغال کرده , ولی فراموش کردی که خود اسراییل بیشترین بخش فلسطین رو اشغال کرده و مدام ادای حق به جانب میگیره .
    شما به عنوان یک خبر گذاری باید بی طرف باشی .

Comments are closed.