ایرنا در تلاش برای کم اهمیت نشان دادن تعرض به آرامگاه مقدس یهودیان در همدان، رئیس انجمن یهودیان را به میدان آورد

حکومت ایران، برای بی اهمیت جلوه دادن توطئه ویران کردن آرامگاه استر و مردخای در همدان، دوباره به سراغ سران جامعه یهودیان رفت و به آنها دستور داد که با سخنانی، گزارش های منتشر شده در رسانه های برون مرزی در این زمینه را نادرست و اغراق آمیر بخوانند و این در حالی که اکنون چند سال است گروهی از تندروهای رژیم علنا خواهان ویرانی این مکان مقدس شده و بارها قصد اشغال آن را داشته اند. گزارش خبرگزاری ایرنا را بدون هیچگونه ویرایش، در این جا به نظر کاربران می رسانیم:

همدان- ایرنا- رییس انجمن کلیمیان تهران گفت: دشمنان و مخالفان اتحاد، انسجام و همبستگی جامعه ایرانی دنبال بزرگنمایی آتش‌سوزی مقبره «اِستر و مُردخای» هستند در حالیکه اخبار منتشره از سوی آنها صحیح نیست.

«همایون سامیح» رئیس انجمن کلیمیان تهران، روز یکشنبه پس از بازدید از مقبره استر و مردخای در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی انتشار شایعاتی در مورد آتش گرفتن مقبره استر و مردخای به همراه تنی چند از اعضای انجمن کلیمیان در تهران به همدان مسافرت کرده و در این سفر با فرماندار، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مسئولان سیاسی و امنیتی و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان دیدار کردیم که جلسه خوبی بود.

وی افزود: به دنبال بازدید دقیقی که صورت گرفت، مشخص شد که اخبار منتشره از سوی رسانه های بیگانه درست نبوده و کوچکترین آسیبی به آرامگاه و زیارتگاه استر و مردخای وارد نشده است.

سامه یح بیان کرد: آتش سوزی به صورت بسیار محدود در بخش خارجی و پیرامونی مقبره ایجاد شده بود که دادستان عمومی و انقلاب شهرستان همدان و دیگر مقام های مسئول در پی بررسی عمدی یا سهوی بودن این ماجرا هستند.

رییس انجمن کلیمیان تهران اضافه کرد: قدمت بنای استر و مردخای به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سال می رسد و جامعه ایرانیان کلیمی از حدود ۲ هزار ۷۰۰ سال پیش در ایران زندگی می کنند.

وی ادامه داد: علت دوام و پایداری زندگی ایرانیان یهودی در این کشور به خاطر احساس امنیت در قبل و بعد از اسلام به ویژه در چهار دهه گذشته بوده و همکاری که نظام اسلامی با این جامعه دارد بسیار عالی است.

رئیس انجمن کلیمیان تهران بیان کرد: انجام فرایض مذهبی توسط کلیمیان در ایران به طور کامل آزاد بوده، همچنین بیمارستان، مدارس، مهد کودک ها، سرای سالمندان مخصوص این جامعه فعال هستند.

سامه یح اضافه کرد: در عین حال سازمان های جوانان، بانوان و دیگر زیرگروه های انجمان کلیمیان همگی تحت حمایت نظام جمهوری اسلامی براحتی فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: در مهد کودک ها و مدارس فرزندان ما بدون هیچگونه مشکلی مشغول به تحصیل بوده و فرایض دینی را یاد می گیرند؛ همچنین در ورودی برخی کنیسه ها از صبح تا شب بدون داشتن نگهبانی باز بوده و تاکنون کوچکترین خسارتی به آنها وارد نشده است.

سامه یح گفت: زندگی ما در کنار دیگر برداران و خواهران مسلمان با دوستی، مودت و رفاقت بوده و اتحادمان بسیار محکم و منسجم است بنابراین اجازه نمی دهیم دشمنان به این اتحاد و انسجام خدشه ای وارد کنند.

رییس انجمن کلیمیان تهران درباره وجه تسمیه استر و مردخای نیز توضیح داد: وزیر اعظم خشایار شاه که هامان نام داشت به شدت یهودی ستیز بوده و یکی از علل تنفر از جامعه یهودی زمان این بود که گردنبندی به صورت بت در گردن داشت و هر کس به نزد وی می رفت مجبور به تعظیم به بُت بود.

سامه یح ادامه داد: مُردخای از تعظیم در برابر وزیر اعظم خشایار شاه و گردنبند بت نشان او امتناع کرده و «هامان» از این کار او به علت پایین آمدن وجهه اش آزرده خاطر شد به همین علت در آن زمان دستور قتل یهودیان را گرفت که با وساطت «استر» خاتون، این شر از سر یهودیان آن زمان کنار رفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان نیز شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری میراث فرهنگی بروز حریق را به ساختمان جانبی این مقبره نسبت داد.

علی مالمیر با بیان اینکه مقبره اِستر و مُردخای جزو بناهای تاریخی و ثبت ملی همدان است، افزود: آتش‌سوزی در ساختمان جانبی این مقبره اتفاق افتاده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی نرسیده است.

او دامنه این آتش‌سوزی را بسیار محدود توصیف کرد و گفت: حریق تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی این مقبره شده که البته علت آن در دست بررسی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان اطمینان خاطر داد: هیچ‌گونه آسیبی بر اثر آتش‌سوزی به فضای اصلی مقبره اِستر و مُردخای وارد نشده و این بنای تاریخی آسیبی ندیده، بلکه آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های اطراف این مقبره آن هم به صورت محدود بوده و سریع مهار شده و هیچ فرد یا بنایی در این آتش‌سوزی آسیب ندیده است.

مالمیر با بیان اینکه علت بروز این حادثه در دست بررسی است اضافه کرد: مرمت ساختمان جانبی آسیب دیده که شامل تعویض سیم‌های برق، موکت کف و نیز پاک‌سازی دیوارهای ساختمان است، هفته جاری آغاز می‌شود.

این توضیحات در شرایطی شب گذشته به روی درگاه خبری «میراث آریا» رفت که صبح روز شنبه در پیگیری خبرگزاری جمهوری اسلامی از برخی مسوولان امر، به خبرنگار ایرنا اعلام شده بود که هیچ گونه آتش سوزی در این مقبره رخ نداده و فقط ظهر روز پنجشنبه هفته گذشته فردی قصد ورود به محوطه این مقبره را داشت که در کار خود موفق نبوده و پیگیری برای شناسایی و دستگیری وی آغاز شده است.

اما در بررسی میدانی خبرنگار ایرنا، شاهدان عینی آتش سوزی احتمالی در مقبره اِستر و مُردخای را تایید کردند و با وجود اینکه آسیبی به نمای این بنا تاریخی وارده نشده بود، برخی لوازم نیم سوخته به بیرون این ساختمان منتقل می‌شد.

در همین ارتباط دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان نیز روز گذشته در گفت و گویی بیان کرد: پرونده آتش سوزی مقبره اِستر و مُردخای در دست بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم.

حسن خانجانی افزود: نیروی انتظامی همدان در دو روز گذشته پیگیر این قضیه بوده، اما نتیجه‌ای حاصل و تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا در حال تحقیق در زمینه آتش سوزی مقبره استر و مردخای است، ادامه داد: جزئیات این پرونده هنوز مشخص نیست.