ایمی کنی برت به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا انتخاب شد

سنای آمریکا با ۵۲ رای موافق و ۴۸ رای مخالف، ایمی کنی برت،  سومین قاضی است که ترامپ در دیوان عالی منصوب کرده است.را برای تصدی پست قاضی دیوان عالی آمریکا تایید کرد و مراسم تحلیف قاضی برت در حیاط کاخ سفید برگزار شد.

در این مراسم پرزیدنت ترامپ، گفت: «این یک لحظه تاریخی برای آمریکا، قانون اساسی ایالات متحده و حاکمیت منصفانه قانون است».

او افزود: «قاضی برت جایگزین روث بیدر گینزبرگ، که پیشگام واقعی حقوق زنان بود، خواهد شد. برت نه تنها پنجمین زنی است که وارد دیوان عالی می‌شود، بلکه اولین زنی است که به هنگام تصدی این سمت مادر چند دانش‌آموز است».

همزمان برت نیز گفت: «من به مردم آمریکا قول می‌دهم که وظایف خود را به نحو احسن به انجام برسانم».

برت گفت: «کار قاضی دیوان عالی این است که از دخالت دادن گرایش‌های سیاسی خود در تصمیماتش خودداری کند، در غیر ‌این‌صورت از وظایف خود سرپیچی کرده است. از آنجا که قضات دیوان عالی از سوی مردم انتخاب نمی‌شوند، نمی‌توانند ادعا کنند که نظرات آنها مردم را نمایندگی می‌کند».

با ورود برت ۴۸ ساله به دیوان عالی، ترکیب این دادگاه به شش محافظه‌کار در مقابل سه لیبرال تغییر یافته و اکثریت محافظه کاران بیش از پیش تقویت خواهد شد.

وال‌استریت ژورنال، نیز در این باره گفت: با توجه به این که دیوان عالی قرار است در مورد قانونی بودن یا نبودن قانون خدمات درمانی ارزان قیمت دولت باراک اوباما رای دهد، انتظار می‌رود آغاز به کار برت با تاثیرات سریعی همراه باشد.

جمهوری‌خواهان که این طرح دولت اوباما را خلاف قانون می‌دانند، امیدوارند با تقویت اکثریت محافظه‌کاران در دیوان عالی این طرح غیرقانونی شناخته شده و رد شود.

از سوی دیگر با توجه به  اینکه خانم برت به عنوان یک چهره مسیحی محافظه‌کار شناخته می‌شود، لیبرال‌ها نگران‌هستند مواضع مذهبی او به ایجاد محدودیت‌های بیشتر در سقط جنین منجر شود.

کامالا هریس، معاون جو بایدن، نیز در این باره گفت: اقدام سنا در تایید برت «غیرقانونی» است . جمهوری‌خواهان با این کار خود خواست مردم آمریکا را نادیده گرفتند. او گفت این اقدام با هدف محروم کردن میلیون‌ها نفر از خدمات درمانی ارزان صورت گرفته است.

میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا، اقدام جمهوری‌خواهان در تایید برت را اعمال قدرتی خواند که از سوی مردم به این نمایندگان واگذار شده و افزود: «نه تنها یک حقوق‌دان مستعد، که یک فرد بسیار خوب، وارد دیوان عالی شده است».

تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه سنای آمریکا، اقدام سنا در تایید ایمنی کنی برت به عنوان قاضی دیوان عالی را «پیروزی قانون اساسی، دیوان عالی و ملت آمریکا» خواند.