ایندیپندنت: اسرائیل یک افسر حکومت ایران را در سوریه ربود، به اسرائیل آورد و پس از تحقیقات، به آفریقای جنوبی فرستاد

روزنامه انگلیسی زبان ایندیپندنت چاپ لندن در گزارشی ادعا کرد که اسرائیل اخیرا یک افسر حکومت ایران در سوریه را ربود و برای آگاهی از سرنوشت رون آراد کمک خلبان اسرائیلی که ۳۵ سال پیش در لبنان ناپدید گردید و سال ها بعد جفته شد که به ایران انتقال یافته، به اسرائیل آورد و پس تز بازپرسی های طولانی از وی، و بعد از آن که مطمئن گردید او چیزی درباره رون آراد نمی داند، وی را آزاد کرد و به آفریقای جنوبی فرستاد.

چنین گزارشی پیشتر با برخی تغییرات در شماری از روزنامه های عربی، آن ها هم چاپ لندن انتشار یافته بود که با این گزارش تفاوت های جزئی دارد. در آن گزارش ها گفته شده بود که اسرائیل، افسر ایرانی را پس از ربودن از سوریه به یک کشور آفریقایی منتقل ساخته و در آن جا بود که وی را مورد بازپرسی قرار داد و هنگامی که معتقد گردید او چیزی نمی داند، او را همانجا رها کردند.

ولی ایندیپندنت در گزارش خود که منابع خبری در آن ذکر نشده است، نوشت که بازپرسی از این فرد در تل آویو انجام گرفته و پس از انتقالش به آفریقای جنوبی، تلفن سفارت ایران به وی داده شده تا تماس بگیرد و او را از آن سرزمین بیرون برند.

این روزنامه نوشت که اسرائیل با این اقدام خواسته است به حکومت اسلامی ایران نشان دهد که قصد تعرض و ربودن نداشته بلکه می خواسته است درباره سرنوشت کمک خلبان جنگی که هواپیمایش ۳۵ سال پیش در لبنان سقوط کرد اطلاعاتی به دست آورد.

رون آراد پس از آن که با چتر نجات فرود آمد، در حالی که از ناحیه کتف زخمی شده بود اسیر گردید و گفته شد که پس از چند سال به حکومت ایران تحویل داده شد و از آن هنگام تا کنون اطلاعی از سرنوشت او به دست نیامده است.

نفتالی بنت ماه گذشته در نطقی تایید کرد که برای آگاهی از سرنوشت رون آراد، عملیات دلاورانه ای توسط ماموران زن و مرد موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) انجام گرفته است. منابع خبری آگاه گفتند که در این عملیات هیچ اطلاعاتی از سرنوشت کمک خلبان ناپدید شده به دست نیامده است.

روزنامه ایندیپندنت بدون انتشار نام افسری که ادعا شده اسرائیل او را ربود و به تل آویو آورد، اشاره ای نکرده، ولی نوشته است که او یکی از پایه گذاران حزب الله لبنان بود و برای نخستین بار حدود هفده سال پیش در زمان اولین جنگ اسرائیل و حزب الله در خاک لبنان وارد آن کشور شد و احتمال می رفت که درباره سرنوشت کمک خلبان اطلاعاتی داشته است. ولی معلوم شد که این تصور نادرست بوده است.