این واژه “بیت المقدس” چه صیغه ای است؟

بسیاری از رادیوها و تلویزیون های فارسی زبان، که پس از به قدرت رسیدن خمینی، در خارج از ایران شروع به پخش برنامه کردند، هدف اعلام شده خود را “اطلاع رسانی در برابر دروغپردازی ها و تبلیغات سوء رژیم” قلمداد می کردند.

در آن دوران، خمینی که ظاهرا اعلام کرده بود “نه شرقی، نه غربی” عملا علیه غرب شعار “مرگ بر..” سر می داد و با اتحاد شوروی آن زمان (و روسیه امروز) آشکار و پنهان نرد عشق می باخت.

ولی از همان روزهای اول، یکی از نخستین اقدامات آن رسانه های برون مرزی، تقلید در خمینی و تحریف نام “اورشلیم” پایتخت باستانی اسرائیل بود. آن رادیوها و تلویزیون ها ، به ناگهان نام واقعی و همیشگی پایتخت اسرائیل را فراموش کردند، و به جای آن واژه “بیت المقدس” را به کار بردند.

البته این تقلید صد در صد نبود، ولی صد در صد در راستای خواسته های رژیم ایران بود که حق موجودیت اسرائیل را نه تنها انکار می کند، بلکه علنا می گوید که اسرائیل باید نابود شود.

تقلید صد در صد نبود، زیرا حکومت ایران، از اورشلیم با واژه “قدس اشغالی”نام می برد و به جای “اسرائیل”، از واژه “رژیم اشغالگر فلسطین” یاد می کند.

پس، آن رسانه هایی که ظاهرا بیانگر سیاست های کشورهای متبوع خویش در غرب هستند، چرا نام باستانی “اورشلیم” را تحریف می کنند و به جای آن، نام “بیت المقدس” را به کار می برند؟

راست بگویند: آن ها با این روش می خواهند بگویند که هرگز در تاریخ جهان، شهری به نام “اورشلیم” وجود نداشته است؟

خوب، این دقیقا همان ادعایی است که برخی گروه های فلسطینی مطرح می کنند که می گویند “اسرائیل نابود باید گردد!”

می خواهند بگویند که این شهر جایگاه اسلام است و فقط برای مسلمانان مقدس است، و یهودیان را حقی بر آن نیست؟

خوب، این همان حرفی است که یونسکو (نهاد علمی – فرهنگی – تربیتی وابسته به سازمان ملل) ادعا می کند و می گوید که “تپه صیون” (در انگلیسی  Mount of Zion) متعلق به مسلمانان است وبس، زیرا مسجد الاقصی و مسجد قبه الصُخره (معروف به مسجد عمر بن الخطاب) در آن جا قرار دارد.

تو گویی هرگز نیابشگاه مرکزی یهودیان در آن مکان وجود نداشته است – همان “خانه خدا” یا “بیت همیقداش” که در زبان عربی آن را “بیت المَقدِس” می نامند.

راستی، بیت المقدس چیست؟ کجا قرار دارد و چه کسی آن را ساخته است؟

“خانه خدا” را حضرت سلیمان سه هزار سال پیش به دستور پدرش حضرت داود، پادشاه یهود، برپا کرد. آن جا مکان پاک یکتاپرستی ونماد راستین سیادت و حق حاکمیت کشور یهود بود.

یعنی، یک هزار و چهار صد سال پیش از آن زمانی که حضرت محمد دین مبین اسلام را به مردمان جزیره العرب ارائه کرد.

از هنگام به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران، بی بی سی فارسی تنها واژه “بیت المقدس” را به کار می برد و از دیدگاه مسوولان آن، مکانی به نام اورشلیم در نقشه جغرافیا وجود ندارد.

رادیو فردا ، راه حل میانه را برگزیده،  زیرا اول می گوید “بیت المقدس” و بلافاصله اضاقه می کند “اورشلیم”.

یعنی، “هم خدا و هم خرما” – نه سیخ بسوزد و نه کباب. هم این راضی باشد و هم آن.

تنها رادیو صدای آمریکاست که از هنگام به روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، همیشه و هرجا نام “اورشلیم” را به کار می برد.

از آنان باید پرسید: چرا دانسته یا ندانسته در راه سیاست ها و خواسته های حکومت ایران گام بر می دارند؟

آیا حاضرند به جای “خلیج همیشه فارس ایران” بگویند “خلیج عربی؟”

آن ها شاید آگاهی ندارند که بیت المقدس را حضرت سلیمان ساخت و کسی که آن نام را قبول دارد، در واقع سند مالکیت اورشلیم را دو دستی به یهودیان می دهد و حق یهودیان را بر خاک اورشلیم، و باستانی بودن آن مورد تائید قرار می دهد؟

ببینید نادانی چه کارها می کند.

به یاد آوردم که روح الله خمینی نیز، که شعار “مرگ بر اسرائیل” را رواج داد و خود را حامی “ملت مسلمان فلسطین” معرفی می کرد، پشت سرش عکس بزرگی آویخته بود که در آن مسجد عمر بن الخطاب (مسجد قبه الصُخره) دیده می شد و اثری از مسجد الاقصی در آن عکس وجود نداشت.

حالا هم نام اورشلیم را تحریف کرده و آن را “بیت المقدس” می خوانند، که تپه بزرگی در شرق اورشلیم است و جایگاه نیایشگاه مذهبی و ملت یهودیان بوده است.

شاید آن ها نمی دانند که چه دسته گلی به آب می دهند.

 

 

منشه امیر
اورشلیم ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶،  یازدهم دسامبر ۲۰۱۷

 

 

 

16 دیدگاه‌

 1. سلام خود شهر که اسمش اورشلیم هست و میمونه مثل خلیج فارس.اون مسجد را میگن بیت المقدس.حالا اگر دولت یهود مخواهد میتونه کنیسه هم کنارش بسازه ولی خراب کردن مسجد احساسات مذهبی را جریهه دار میکنه بعدم این خودش یه مرکز توریستی زیارتی میشه برای اسراییل و یک منبع در آمد که حق یهودیان هست.اعراب دارن با خدا میجنگند یک هشتم از نیل تا فرات حق آل داوود هست و میمونه.دروود خدا بر حضرت داوود وسلیمان ومحمدو بندگان صالحش

 2. بیت المقدس یا اسرائیل یا بنی اسرائیل یا صدای اسرائیل

  یهودیان یا اسرائیل

  بیت المقدس یا یهودیان یا اسرائیل یا صدای اسرائیل

  صیغه؛ تنوع‌ طلبی قانونی

  بیت المقدس یا خانه مقدس محتملاً کلمه بیت کلمه ائی قدرتمندتر و با نفوذتر از مقدس به نظر آمده است و یا محتملاً قابل تفکیک و جداشدنی به نظر نیآمده است.

  یهودیان یا صدای اسرائیل هم خاموش و مخفی و غایب و ساکت به نظر آمده اند ولی در عین با صدای اسرائیل یا صدای بیت المقدس یا صدای یهودیان در اذهان ادیان سه گانه یهودیت، مسیحیت و اسلام به نظر آمده اند و در غیبت ظهور کرده اند.

  اگر صدائی به نام صدای کعبه جای صدای اسرائیل را به اشغال خود در آورده بود چگونه رژیم اشغالگر قدس به محو شدن از صفحه از روزگار محکوم و مختوم خواهد شد؟

  اسرائیل یا بیت المقدس اگر محک موسی و عیسی است پس موسی هم اسرائیل و هم بیت المقدس است و صدا صدای موسی است.

 3. اگر یهودیان ظلم نکنند که به نظر من هم کشتار جدی از اعراب فلسطینی هنوز انجام ندادند خدا اسراییل را حفظ میکنه اینا عددی نیستن که بخوان اسراییلو نابود کنند به شرطی که خدا نخواد خدا کی نمیخاد وقتی ظلم نکنی وقتی یک هشتم از نیل تا فرات حق یهود هست حضرت اسحاق یکی از هشت فرزند حضرت ابراهیم بوده ومیمونه

 4. پس یاد کن از حضرت داوود که کسی جز خدا نمیتوانست جلویش مقاومت کند.به گردانهای داوود آماده باش بدین.امید به خدا که وقتی شیاطین از زمین بلند شدند سرکوبشان کنیم.خدایا به ما قدرت بده

 5. من به شما یهودیان میگم اصلا ازشون نترسین از خدا بترسین که از زمینهایی که خدا به شما داده دفاع نکنید از یک هشتم نیل تا فرات حالا این نظر منه

 6. از امام جعفر ابن محمد الصادق در مورد مساجدی که خداوند آنها را فضیلت داده است، پرسیدم؟ امام معصوم فرمودند : «مسجد الحرام و مسجد النبی». گفتم: مسجد الاقصی در این مساجد نیست؟ امام: «مسجد الاقصی که پیامبر به آن‌جا رفت، در آسمان است». راوی: مردم می‌گویند این مسجد که پیامبر بدان‌جا رفت، همان بیت المقدس است. امام: «مسجد کوفه از آن مسجد برتر و بالاتر است»
  اسماعیل جعفی: در مسجد الحرام نشسته بودیم و امام محمد ابن علی الباقر نیز در مسجد بود. ایشان، سر خود را به سمت آسمان بلند کرده و به آسمان می‌نگریست و بعد به کعبه نگاه می‌کرد. سپس این آیه را می‌خواند: “اعوذ بالله من الشیطان الرجیم “«سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ…». این آیه را سه بار خواند. بعد متوجه من شد و پرسید: اهل عراق در مورد این آیه چه می‌گویند: گفتم: از مسجد الحرام به بیت المقدس رفت. امام: «این‌گونه نیست، بلکه از این‌جا به آن‌جا رفت». و با دست به آسمان اشاره می‌کرد. http://www.noorlib.ir/View/fa/Book/BookView/Image/11289

 7. اینکه بیت القدس چه صیغه ایست اساساً موضوعیت ندارد !! چه کسانی دارند این ابزارسازی را میکند؟ این تشویش اذهان عمومی و ایجاد دوگانه و دوقطبی برای چیست و چه هدف شوومی جز فرافکنی/ ایجاد تفرقه بین مسلمین و مومنین و همنوعانشان و جنگ افروزی و صدور شر و فساد و گمراه کردن و سرگرم کردن مردمان به موضوعات فرعی دارند… خدا هست .. پیامبر هم دارد..حالا تو بگرد بیت القدس اساساً کجاست؟ دیوار است؟ در آسمان است؟ محدوده ای در معبد هیکل است که انبیا از آنجا میرفتند؟ تا تو مشغولی خوب ؟ حالا ما تا ته میخوریم شما !!!

 8. اگر اسرائیل بیهودیان تعلق ندارد باید کورش پادشاه ایران که فاتح (()) شد و یهودیان را ازاد کرده و باسرائیل فرستاده و حتی برای بازسازی کشور سرمایه بانها پرداخت کرد. روبن سیزده دسامبر ۲۰۱۷٫

 9. انچه در تاریخ مذاهب أمده ، أورشلیم را اولین بار قوم یهود ساخت و عیسى بن مریم مردم را در این شهر به خدا پرستى دعوت کرد و محمد بن عبدالله به پیروانش دستور داد رو به مسجدالاقصى نماز بخوانند و سپس عمر دومین خلیفه مسلمانان در ان شهر مسجدى بزرگ ساخت ، بنابراین مالکیت واقعى این شهر از ان قوم یهود است و مردم پیرو ادیان
  مسیحى و مسلمان ، به سبب ابادانى ان شهر باید در کنار قوم یهود بصورت مسالمت امیز زندگى کنند

 10. جالب اینکه BBC در خبرهایش درباره اعلان پرزیدنت ترامپ هرجا که او اورشلیم گفت ؛ بیت المقدس گذاشت حتی در ترجمه همزمان.رادیو فردا هم یکی به نعل میزد و یکی به میخ!
  و خود من که نه یهودی ام و نه حتی خداباور و شدیدا هم ضد مذهب هستم در نامه ای به آنها گفتم چرا تاریخ را تحریف میکنید؟!
  از روز بعد رادیو فردا هر دو لغت را کنار هم بکار برد اما BBC به همان روال شرم آور خویش ادامه داد.

 11. آقای سایت .. اینجانب چندتا کامنت در این پیج قرار داده بودم که دیدپاه ها در انتظار بررسی و تایید بودند.. حالا دیگر در انتظار بررسی و تایید هم نیستند! دیدپاه های مرا چه کسی جابجا کرد؟

 12. من هم اوستا میخونم هم قرآن هر دوشم برام ارزشمنده ولی به دوستانی که میخواهند ماهیت عجمو به عرب تغییر بدن میگم که دارن بازی فوق العاده خطرناکی میکنند. توی قرآن هم عجم عجمه و عرب عربه و دین دینه

 13. اوستا سند ایرانه قرآن وسیله ای هست که من بدونم آتش پسر اهورا مزدا نیست خدا را شکر. ما همه فرزندان نوح هستیم پس بیایید اختلاف ها را با گفتگو حلو فصل کنیم و آینده ای بهتر برای این سیاره رقم بزنیم. همگی شما را به خدای سیاره زمین میسپارم.

 14. آقای امیر چی میگی؟ شما ظاهرا بریتانیای کبیر رو نشناختی و یا نمیدونی متحدهای بریتانیای کبیر مثل اقوام غصب کننده کشور ایران در بحرین و عراق و … گفتمان منطقی را برنمیتابند…آنها هرجا که پا گذاشتند خود را تکثیر میکنند و سپس مانند تیسفون و بغداد و در این اواخر و به لطف هوشمندی! دولتمردان ایرانی! در اهواز و حتی شوشتر باستانی و… خود را مالک آنجا میدانند، و این را هم بگویم که کاش این با هم بودنها و نزدیک بودنهایی که شما میگویید صادقانه بود که اگر بود، در گذشته با پیروی از سیاستهای روباه پیر ، ایران را به این روز نمی انداختید! و خوب میدانید چه میگویم…

Comments are closed.