ایکائو: حکومت ایران باید هر چه سریعتر تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را انجام دهد

سازمان هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (ایکائو)، با انتشار بیانیه ای  از حکومت ایران خواست که تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را تسریع کند.

سالواتوره سیاچیتانو ، رئیس شورای ایکائو در ادامه افزود: ما چندین بار با ایران تماس داشته‌ایم و از آنها خواسته‌ایم که تحقیقات در مورد سانحه را تسریع کنند.

هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین دی ماه سال گذشته توسط دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.مقام‌های حکومت اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها، نهایتا اعلام کردند که «خطای انسانی» باعث این سانحه شده است.

وب سایت ایکائو، یا د آور شده است  که باید گزارش نهایی تحقیقات در خصوص سانحه هوایی در فاصله زمانی تا ۱۲ ماه منتشر شود.

رئیس شورای ایکائو گفت: همچنین لازم به یادآوری است که بلافاصله پس از این حادثه یک تیم از کارشناسان دبیرخانه ایکائو برای حمایت از تحقیقات تشکیل شده است که در حال پیگیری هستند.

رژیم اسلامی ایران شش ماه پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲در نهایت روز ۲۷ تیر ماه جعبه‌ سیاه بوئینگ را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد.

در همین رابطه رئیس سازمان هواپیمایی حکومت ایران، نیز حدود دو ماه پیش  در یک نشست خبری برخی اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه را علنی کرد و گفت که پس از شلیک موشک اول «هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نمی‌شود» و مسافران در «سلامت جسمانی» بوده‌اند.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه اوکراین نیز روز گذشته(آدینه)  اعلام کرد:  حکومت  ایران آمادگی دارد تا مسئولیت کامل ساقط کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بپذیرد.

یِوهِنی یِنین،  قائم مقام وزیر خارجه اوکراین  نیز پس از دیدار با منوچهر مرادی، سفیر حکومت  اسلامی در کی‌یف با تأکید بر پذیرش کامل این امر از سوی ایران، گفت: تهران  از خواست خود برای حل و فصل این موضوع به‌طور جامع و منصفانه خبر داده‌است.

او در دیدار با سفیر ایران بار دیگر بر موضع اوکراین در مورد اهمیت تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه در مورد شرایط پیرامونِ سقوطِ هواپیمای «پی‌اس ۷۵۲» تأکید کرده است.