باب کورکر اطمینان دارد که ترامپ از توافق اتمی موسوم به برجام خارج میشود

 

در ادامه گزارش های روزهای اخیر، پیرامون این پرسش که آیا ایالات متحده در برجام خواهد ماند و یا آن را ترک خواهد کرد، یک سیاستمدار ارشد از حزب جمهوریخواه ارزیابی کرد که خروج از برجام حتمی خواهد بود.

سناتور باب کورکر (Bob Corker) که خود با خروج از برجام مخالف است در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» آمریکا گفت که “تقریبا حتم دارد که پرزیدنت ترامپ در موقع مقرر، خروج از برجام را اعلام خواهد کرد”.

سناتور کورکر یکی از آگاه ترین شخصیت ها در کنگره آمریکا محسوب می شود، زیرا او خود، ریاست کمیسیون امور خارجی سنا را به دست دارد.

پرزیدنت ترامپ باید تا کمتر از ۲ ماه دیگر، در دوازدهم ماه مه تصمیمش را برای تمدید تعلیق تحریم ها یا خودداری از آن اعلام کند. او آخرین باری که تمدید تحریمها را اعلام کرد گفت که این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام میدهد و از کنگره آمریکا و متحدان اروپایی ‌خواست که برای رفع نواقص برجام اقدام کنند.

«برایان هوک»، سرپرست هیات اعزامی آمریکا به نشست دوره ای بررسی برجام که دو روز پیش در وین برگزار شد گفت که با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان مذاکرات خوبی داشته و بر موضع  آمریکا برای رفع نقائص برجام به ویژه گنجاندن ممنوعیت فعالیت‌های موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است. او گفت توافق برجام صرفا به مسئله اتمی ایران می پردازد، که پاسخگوی مقابله با دیگر تهدیدهای ایران نیست، بنابراین از جمله تغییراتی که ما به همراه شرکای اروپایی خود خواستار اِعمال آنها به عنوان متمم در توافق جدید هستیم، تعامل با برنامه موشک بالستیک حکومت ایران است که باید از ابتدا در برجام گنجانده می شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ترغیب دونالد ترامپ به حفظ برجام، پیشنهاد دادند که تحریم‌های جدیدی در واکنش به برنامه موشک بالستیک ایران و نقش رژیم ایران در جنگ سوریه وضع شود.