باراک اوباما سکوت بیست ماهه خود را شکست و در نطقی، عملکرد ترامپ را مورد انتقادهای شدید قرار داد

بیست ماه پس از به روی کار آمدن پرزیدنت دونالد ترامپ، و انتقادهای شدیدی که وی در این مدت علیه سیاست ها و رفتارهای پرزیدنت باراک اوباما در دوران ریاست جمهوریش بیان کرده بود، اوباما سکوت خود را شکست و در نطقی، عملکرد دولت کنونی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و نسبت به آینده ایالات متحده اعلام خطر کرد.

باراک اوباما که در آستانه انتخابات کنگره ایالات متحده، روز گذشته (آدینه) در برابر دانشجویان دانشگاه ایلینوی سخن می گفت، تاکید کرد که او نیز قصد داشته به سنت روسای جمهوری پیشین، از دخالت در رویدادهای داخلی و عملکرد دولت کنونی خودداری ورزد، ولی اکنون احساس می کند که بسیار ضرورت دارد این سکوت را بکشند.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این سخنرانی اوباما، به خبرنگاران گفت که این نطق آنقدر بی خاصیت و خسته کننده بود که “او خوابش گرفت”.

دفتر پرزیدنت باراک اوباما پیشتر اعلام کرده بود که او در حمایت از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به کارزار انتخاباتی می پیوندد.

در برخی گزارش ها ارزیابی شده که در انتخابات دو ماه دیگر، ممکن است حزب جمهوریخواه اکثریت قابل توجه کنونی در کنگره را از دست بدهد و در ادامه سیاست های غیر متعارفی پرزیدنت ترامپ با مشکل روبرو شود.

اوباما در نطق خود به یادآوری گزارش هایی پرداخت که در آن ها ادعا شده کاخ سفید واشنگتن با یک هرج و مرج روبرو می باشد و حتی همکاران نزدیک ترامپ سخنان منفی درباره او بیان می کنند و نگران آینده کشورشان و منافع ملی آن هستند.

رئیس جمهوری پیشین گفت که باید به بیشترین کوشش دست زد تا ارزش هایی چون قانونمداری و اخلاق  را به حکومت بازگرداند.

اشاره اوباما از جمله به مقاله ای بود که در روزنامه نیویورک تایمز بدون نام نگارنده آن انتشار یافته و در آن ترامپ به نابخردی و ناآگاهی در مدیریت کشور متهم گردیده است. در این مقاله که گفته شده نگارنده آن یکی از ارشدترین مقامات دولت خود اوباما بوده، گفته شده که رفتارهای رئیس جمهوری منافع ملی ایالات متحده را به خطر می اندازد.

در کتابی نیز که هفته پیش انتشار یافته، با استناد به سخنان شماری از کارمندان کنونی و پیشین کاخ سفید از جمله گفته شده که دستیاران ترامپ ناچار می شدند اسناد و اظهارات را از روی میز کار او بدزدند تا او سخنانی نگوید و یا اسنادی را امضا نکند که منافع ملی آمریکا را به خطر اندازد و علیه مصالح کشور باشد.

منابع خبری امروز (شنبه) گفتند که پرزیدنت ترامپ همچنان اصرار دارد از هویت نگارنده این مقاله آگاه شود و او را برکنار کند. گروه ویژه ای برای شناسایی این فرد به تلاش ادامه می دهد، ولی احتمالا هنوز هویت آن فرد شناسایی نشده و هیچیک از گمان های مطرح شده به اثبات نرسیده است.

پرزیدنت اوباما در حالی سکوت خود را می شکند و وارد کارزار تبلیغاتی علیه دولت پرزیدنت ترامپ می شود که رئیس جمهوری کنونی، تقریبا از نخستین روزی که قدرت را به دست گرفت، در اکثر سخنرانی های خود، همیشه عملکرد دولت پیشین را مورد انتقاد های گزنده قرار داده است.