بار دیگر از احتمال بروز جنگ از جانب ایالات متحده و اسرائیل علیه رژیم ایران سخن می رود

در اوج انتشار شایعات دایر بر احتمال بروز جنگ علیه حکومت ایران، سپاهی حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران امروز (پنجشنبه) گفت: «به علت قدرت و صلابت نیروهای مسلح ایران، گزینه جنگ نظامی از دستور کار دشمن خارج شده است».

اکنون چندین هفته است که در رسانه های خبری گزارش های گوناگونی درباره احتمال بروز جنگ انتشار می یابد و ادعا می شود که دولت پرزیدنت ترامپ و کشور اسرائیلی به بررسی این موضوع ادامه می دهند و ترتیباتی نیز برای هماهنگی بین دو کشور تدارک دیده شده است.

سپاهی حسین سلامی در رد این احتمال، در یک همایش گفت: «دشمن، از ضربه زدن به فیزیک نظامی ایران مایوس شده و جنگ نظامی از گزینه های دشمن خارج شده است».

به دنبال برگزاری یک جلسه رایزنی در کاخ سفید در ماه گذشته، که ضمن آن پرزیدنت ترامپ از مشاوران خود پرسید که چقدر احتمال دارد که بتوان به دنبال تخلفات دائم رژیم ایران از تعهدات اتمی، ضربه نظامی به آن رژیم وارد آورد، شایعه احتمال جنگ قوت گرفت.

یک سامانه خبری جنجالی به نام “اکسیوس” نیز که معمولا گزارش های جنجالی انتشار می دهد، از قول منابع نظامی ارشد اسرائیل که از آنها نام نبرد، از جمله نوشت که اسرائیل در آستانه بروز احتمالی چنین جنگی، به نیروهای خود در شمال کشور دستور داده که میزان آمادگی دفاعی خود را مورد بررسی قرار دهند.

در هفته های گذشته، سپاه شمال در ارتش اسرائیل چندین رزمایش برای تقویت آمادگی خود انجام داد که در یک رزمایش این فرض تمرین گردید که رژیم ایران، حزب الله در لبنان و سوریه و گروه های تروریستی حماس و جهاد اسلامی در غزه، اسرائیل را به طور همزمان مورد حمله هزاران موشک قرار دهند.

با این همه، آقای منشه امیر در یک گفتگوی تلویزیونی، این ارزیابی را ارائه کرد که در حال حاضر امکان بروز جنگ بسیار ضعیف است. او گفت که پرزیدنت ترامپ هرگز به ورود به جنگ اشتیاق نداشته و حتی در مواردی نیز دندان به روی جگر گذاشته تا از درگیری رزمی جلوگیری کند. همزمان، او در آستانه پایان دوران ریاست جمهوری، حتی اگر رفتارهایش تا کنون غیرمنتظره بود، بعید است که بخواهد ایالات متحده در یک جنگ پرخطر درگیر سازد و احتمالا ممکن است وزارت دفاع و ارتش آمریکا نیز به اجرای چنین فرمانی علاقمند نباشند.

منشه امیر همچنین گفت که ارتش اسرائیل همیشه خود را برای رویارویی با هرگونه نبرد نظامی آماده ساخته و علت رزمایش های اخیر نیز اجرای همین اصل بوده است. او در عین حال گفت که ممکن است یک رویداد وخیم نظامی در خاورمیانه رخ دهد که ایالات متحده و اسرائیل را به یک جنگ ناخواسته بکشاند، ولی ارزیابی کرد که در شرایط عادی، احتمال بروز جنگ “منهای صفر” است.