بازتاب بحران اقتصادی در ایران در رسانه های اسرائیلی – در گزارش های تهران: نرخ دلار به بالای ۱۱ هزار تومان رسید

رسانه های همگانی در اسرائیل که اوضاع را در ایران از نزدیک دنبال می کنند، در گزارش های امروز (یکشنبه) از شدت گرفتن بحران اقتصادی در آن کشور سخن گفتند و ارزیابی کردند که ایران در هفته ها و ماه های آینده، روزهای بسیار سختی را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه “ییسرائیل هیوم” (اسرائیل امروز) در گزارش تحلیلی امروز خود نوشت که با نزدیک شدن موعد اجرای مرحله نخست بازگشت تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه رژیم ایران، مسؤولان آن رژیم از خود می پرسند که چگونه می توانند حکومت و دولت را برای رویارویی با چنین وضعی آماده سازند.

از هنگامی که ایالات متحده خروج خود را از برجام اعلام داشته، و گفته است که تحریم ها را باز می گرداند، و هشدار داده است که هر کمپانی بین المللی که به همکاری با رژیم ایران ادامه دهد، مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت، سران رژیم ایران می کوشند سرمایه گذاران جایگزین، در دنیا بیابند تا شاید بتوانند این کمبود سرمایه را جبران کنند. ولی از گزارش ها چنین برمی آید که کمپانی های کمی که امکانات مالی آن ها نیز محدود است حاضر به همکاری هستند و این امر نخواهد توانست مشکل حکومت ایران را حل کند.

دولت روسیه ابراز آمادگی کرده که پنجاه میلیارد دلار در رشته های مورد نیاز ایران سرمایه گذاری کند. ولی آگاهان امور به این ابراز آمادگی با سوءظن می نگرند – زیرا بر این باورند که روسیه فقط و فقط در فکر منافع مادی خویش است و قابل اعتماد نمی باشد. همچنین، روسیه فاقد تکنولوژی و امکانات فنی مورد نیاز ایران است و جای غرب را نمی تواند پر کند.

دولت چین نیز ابراز آمادگی کرده در ایران سرمایه گذاری کند. ولی مشکلات با آن کشور نیز عینا شبیه روسیه است.

کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که چین امکانات، و آمادگی بیشتری برای سرمایه گذاری در ایران دارد. ولی تجربه تلخی که از حضور چین در بهره برداری از منابع نفت و گاز ایران در خلیج فارس به دست آمد، بسیار تلخ بود.
بهره برداری از یک حوزه گازی ایران را سپاه پاسداران به خود اختصاص داده بود و آن را به یک شرکت چنین سپرد که پس از ده سال معطلی، معلوم شد که فاقد تکنولوژی لازم برای انجام پروژه است و بابت این اهمال، ایران میلیاردها دلار ضرر کرد.