بازتاب خیزش مردمی در ایران، در رسانه های اسرائیلی: «آشوب و اعتراض متوقف نخواهد گردید، زیرا ریشه دار است»

گزارش های مربوط به خیزش مردمی در ایران، در رسانه های همگانی اسرائیل نیز بازتاب گسترده ای داشت و عکس های زیادی نیز انتشار یافت. تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند که این بار اعتراض ها بسیار گسترده تر و اساسی تر از بارهای گذشته است. به گفته آنان، معترضین ایران خواسته های مطرح می سازند که رژیم قادر به تامین آن ها نیست و حتی اگر سه برابر شدن نرخ بنزین به قوت خود بماند، دولت قادر به تامین حداقل بودجه نخواهد بود و در هفته ها و ماه های آینده، بحران مالی وخیم تر خواهد شد.

در رسانه ها گفته شد که رژیم ایران برای تامین درآمدهای ضروری بودجه، هنوز بین پنجاه درصد تا سی و سه درصد کسری دارد که امیدوار بود از طریق بالا بردن بهای بنزین، بتواند بخش عمده ای از آن را تامین کند . ولی هنوز در گرفتن مالیات از شرکت های بزرگ و افراد پرنفوذ موفقیت چشمگیری حاصل نشده است.

دولت روحانی قول داده که بخش اعظم درآمد ناشی از سه برابر کردن نرخ بنزین را به صورت کمک خرج و یا کالاهای ضروری، به مردم کم بضاعت بازگرداند. اگر روحانی به این وعده عمل کند، مفهومش آن است که دیگر پولی برای تامین کمبود بودجه باقی نخواهد ماند و هیچ مشکلی حل نخواهد شد. ولی بسیار بعید است که دولت بتواند به خانواده های کم بضاعت، آن گونه که روحانی قول داده، کمک مالی لازم را اعطا کند.

در مباحثات تلویزیونی در اسرائی، برخی از شرکت کنندگان گفتند که رژیم با یک وضع غیرقابل حل روبرو          می باشد . زیرا خامنه ای بارها هرگونه مذاکره با ایالات متحده را نفی کرده است. مفهوم این سخن آن است که نه تنها تحریم ها باطل نخواهد شد، بلکه ایالات متحده آن ها را با فشار و دقت بیشتری، بر کشورهای جهان تحمیل خواهد کرد.

به گفته منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در تهران، برخی از افراد جناح موسوم به اصلاح طلب، در گفتگوهای خصوصی گله می کنند که خامنه ای وخامت اوضاع را درک نمی کند و به سیاست ضد آمریکایی خود، حتی به صورت قاطع تری ادامه می دهد. همچنین خامنه ای هفته پیش با قاطعیت گفت که رژیم ایران، تنها کشور اسلامی است که به صورت آشکار و به طور مداوم، به یاری رسانی مالی و تسلیحاتی به سازمان های ترور فلسطینی ادامه خواهد داد.

در شرایط کنونی، عملا مردم ایران با سه برابر شدن بهای بنزین، باید پولی را تامین کنند که خامنه ای می خواهد بخش عمده ای از آن را به سازمان های ترور فلسطینی هدیه کند.

2 دیدگاه‌

  1. این اعتراضات حتما فرو خواهد نشست و رژیم جمهوری اسلامی با سلاح انقلاب و شورش سرنگون نخواهد شد. این نه به دلیل قدرت رژیم بلکه بدلیل آگاهی مردم ایران است. سرنگونی رژیم حاکم بر ایران بگونه‌ای رخ خواهد داد که شایستگی فرهنگ کهن ایرانی را به رخ سیاستمداران جهان خواهد کشید. صبور باشید و ببینید.

  2. با سلام
    در عرض یک روز(دیروز)۱۰۰ تا بانک- پایگاههای بسیج- کلانتری ووووو اتش کشیده شد جنبش خیلی خیلی رادیکالتر از قبله, رژیم از ترس شبکه انترنت را قطع کرده
    ۰

Comments are closed.